Türkiye'de siyasal tarih çerçevesinde kamusal alan ve kadın
Public space and women in the framework of political history in Turkey
- Tez No: 732315
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ANIL MÜHÜRDAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Psikoloji, Sosyoloji, Philosophy, Psychology, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan ve Toplum Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Kadın tarih boyunca toplumsal cinsiyet rolleri bakımından ikici konumda olmuştur. Bu eşitsizlik en temelde kamusal ve özel alan arasındaki ayrım üzerinden görünür olmuştur. Toplum içerisinde kadın, özel alana itilmiş, eş ve anne rolünün çıkma imkânı bulamamıştır. Kamusal alanda ise erkek hâkim olmuş, kamusal alan erkeğin faaliyet alanı olarak kodlanmıştır. Erkek egemen sistem içerisinde yaşayan kadının mücadelesinin temel hedefi, özel alan ve kamusal alan içerisinde geleneksel kalıplardan sıyrılarak her iki cins için de eşit ve özgürlükçü koşulların sağlanması olmuştur. İki cins için de eşit koşulların sağlanması ve kadınların eşit olmayan toplumsal rollerden kurtulabilmeleri adına hukuk, siyaset ve kadın hareketleri devreye girmiştir. Bu çalışmada Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerinden başlayarak cumhuriyet dönemine uzanan süreçte kadınların kamusal alanda varlıklarını kabul ettirmeye ve bu sayede özel alandaki konumlarını dönüştürmeye yönelik mücadeleleri ile bu mücadelelerin anayasal hakların dönüşümüyle ilişkisi ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, women have been in a secondary position in terms of social gender roles. This inequality has been visible mainly through the distinction between the public and private spheres. In society, women were pushed into the private sphere and they could not find the opportunity to play the role of wife and mother. On the other hand, the male dominated the public sphere, and the public sphere was coded as the area of activity of the male. The main goal of the struggle of women living in the male-dominated system has been to break away from traditional patterns in the private and public spheres and to provide equal and liberal conditions for both sexes. Law, politics and women's movements have stepped in to ensure equal conditions for both sexes and to help women get rid of unequal social roles. In this study, the struggles of women to impose their existence in the public sphere and thus to transform their positions in the private sphere, from the last period of the Ottoman Empire to the republican period, and the relationship of these struggles with the transformation of constitutional rights will be discussed.