Cd katkılı ZnS filmlerinin bazı fiziksel özelliklerinin etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect on some physical properties of Cd doped ZnS films
- Tez No: 732332
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yüksek Enerji ve Plazma Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Zn1-xCdxS filmleri (x=0, 10, 20, 30 ve 40) ultrasonik spray mikroskop cam taban üzerinde ultrsonik kimyasal püskürtme tekniği (UCST) ile yaklaşık 350±5 °C taban sıcaklığında Cd katkılamanın yapısal, optik, elektriksel ve ZnS filmlerinin morfolojik özellikleri araştırılmıştır. X-ışını difraksiyon desenler, filmlerin polikristal kübik yapıda olduğunu doğrulamaktadır. Kristalit Cd katkı maddesi içeriğinin artmasıyla filmlerin boyutları değiştiği gözlemlendi. Cd katkılı filmlerin optik bant aralığının 2,85-3,93 eV arasında değiştiği belirlendi. Filmin element analizi Energy Dispersiyon Spektroskopisi (EDS) tarafından yapıldı. Elementel analiz sonucu, Cd katkılı filmlerde Zn ve S bulunur. SEM ve AFM ölçümleri filmlerin yüzey morfolojisinin Cd katkılamasından etkilendiğini göstermiştir. Sıcak uç tekniği kullanılarak filmlerin elektriksel iletkenlik tipleri n-tipi olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Zn1-xCdxS films (x=0, 10, 20, 30 and 40) were deposited by the ultrasonic chemical spraying technique (UCST) on the pyrex microscope glass substrate 350±5 °C. Effect of Cd doping on the structural, optical, electrical and morphological, properties of ZnS films has been investigated. X-ray diffraction patterns confirm that the films were polycrystalline cubic nature. The crystallite size of the films changed with increasing the Cd dopant content. The values of the optical band gap of the films were determined to vary between 2,85-3,93 eV by Cd incorporation. The elemental analysis of the film was done by Energy Dispersion Spectroscopy (EDS). The elemental analysis result shows that Cd, Zn and S are present in the films. The SEM and AFM measurements showed that the surface morphology of the films was affected by the Cd doping. The electrical conductivity types of the films were determined to be n-type using the hot-probe technique