Paris'teki (Fransa) ekoturizm faaliyetleri ile ekoturist ve yerel halkın ekoturizme yönelik tutumları
Ecotourism activities in Paris (France) and attitudes of ecotourists and local people towards ecotourism
- Tez No: 732342
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMALİ SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Turizm, Geography, Tourism
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Doğal kaynakların artan nüfusla birlikte hızla tükenmesi, kültürel kaynakların ise tahrip edilmesi turizm alanında yeni arayışlara yol açmıştır. Ekoturizm doğaya karşı duyarlı, saygılı ve hassas; kültürel mirasları koruyucu, yerel halkın refahını düşünen, bilinçli ve sürdürülebilir bir turizm çeşidi olarak popülaritesini her geçen gün artırmaktadır. Bu doğrultuda milli parklar, tabiat alanları, sit alanları ve kültürel miraslar gibi korunan alanların sayısı da artmaktadır. Fransa dünyanın en çok turist çeken ülkesidir. Paris ise hem Fransa'nın başkenti olup hem de en çok turist çeken şehri konumunda bulunmaktadır. Ekoturizm anlamında da oldukça yüksek potansiyele sahip bir şehirdir. Bu çalışmada Paris şehrinin ekoturizm potansiyeli, şehirde gerçekleştirilen ekoturizm çeşitleri, ekoturizmin faaliyet sahalarının araştırılması, Paris'teki yerel halkı ve Paris'e tatile gelen ekoturistlerin ekoturizm konusundaki tutumlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında saha çalışmaları yapılmış, ekoturizm faaliyetlerinin gerçekleştirildiği sahalar incelenmiş, veriler toplanmış ve fotoğraflar çekilmiştir. Çalışmada veri toplama yöntemi olarak nicel veri toplama yöntemlerinden olan anket tercih edilmiştir. Anketler halk ve ekoturistler için ayrı ayrı hazırlanmış; Fransızca, İngilizce ve Türkçe olmak üzere üç dilde tercüme edilmiştir. Anketler 18 Ocak 2022 – 1 Mart 2022 tarihleri arasında uygulanmıştır. Anketten elde edilen veriler SPSS programı ile frekans, yüzde, ANOVA, Bağımsız Örneklem T Testi gibi analiz yöntemleri ile analiz edilmiştir. Bu bağlamda çalışmada genel anlamda nicel araştırma yöntemlerinden yararlanılmıştır. Anket veri ve analizleri sonucunda hem Parisli yerel halkın hem de Paris'e gelen ekoturistlerin, Paris'teki ekoturizm faaliyetleri üzerine tutumlarının olumlu olduğu tespit edilmiştir. Yerel halk Paris'teki ekoturizm faaliyet ve uygulamaları konusunda yüksek derecede bilinçli iken; Paris'e tatile gelen ekoturistler de Paris şehrini ekoturizm için yeterli ve uygun bulup, ekoturizm için tekrardan tercih edeceklerini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
With the natural increasing population, it has started to learn new ways in the field of tourism. Ecotourism is sensitive to nature, sensibility and sensitivity; Urban heritage conservation is increasing in popularity day by day as a predictable and sustainable tourism option considered by local cities. The number of protected areas such as national parks, sites and heritage sites is increasing. France is the country with the most tourists. Paris is also the capital of France. It is a city with high potential in transportation for ecotourism. In this study, your Paris ecotourism potential, the potential ecotourism areas, the potentials of ecotour areas, the locality in Paris. In the study, the questionnaire from the quantitative True method was preferred as the True method. The questionnaires were prepared separately for the public and ecotourists; Translated into French, English and Turkish. Polls 18 2022 - March 1 to January 2022. The SPSS program obtained from the questionnaire was analyzed by analysis such as frequency, percentage, ANOVA, Independent Sample T Texts. In this context, generally revised quantitative research methods were used. Survey and analyzes have concluded that both local local and ecotourists coming to Paris have positive ecotourism practices in Paris. While local people are highly attentive to ecotourism activities and practices in Paris; Ecotourists who came to Paris on holiday also stated that the city of Paris will be sufficient and suitable for ecotourism, and they have chosen again for ecotourism.