Bithynia kentlerinin kuruluşu ve kuruluş efsaneleri
The founding of the Bithynian cities and the foundation myths
  1. Tez No: 732345
  2. Yazar: İREM TAŞLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR PINARCİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bithynia Bölgesi'nin tarihi Paleolitik Dönem'e kadar dayanmakta olup bölgenin Antik Dönem'de önemli bir yere sahip olduğu bilinmektedir. Buna rağmen bölgenin tarihi coğrafyası hakkında hâlâ birtakım tartışmalar bulunmaktadır. Asya ve Avrupa arasında köprü görevi gören bu bölge ile ilgili ulaşılabilir en güvenilir kaynakların antik yazarların eserleri olduğu kabul edilmektedir. Bu sebeple antik yazarların bölgenin tarihi coğrafyası ile ilgili farklı fikirler sunması, modern araştırmaları arasında da fikir ayrılıkları oluşmasını sağlamaktadır. Yine de çalışmamızda bölgenin sınırlarından bahsedilirken genel olarak herkes tarafından kabul edilen sınırlar doğrultusunda hareket edilmektedir. Çalışmanın konusunu oluşturan Bithynia Bölgesi, günümüz Kocaeli, Sakarya, Düzce, Yalova illerinin tamamını; İstanbul'un Anadolu yakasını; Zonguldak ve Bolu'nun büyük bir kısmını; Ankara'nın Nallıhan, Çayırhan, Beypazarı ilçelerinin bir kısmını; Bilecik ve Bursa'nın kuzey kesimlerini içerisine almaktadır. Çalışmamızda ağırlıklı olarak Plinius'un eserinde söz edilen Bithynia kentleri arasından; Nikomedia, Nikaia, Prusias ad Olympum, Myrleia/Apameia, Prusias ad Mare/Kios, Prusias ad Hypium, Kalkhedon, Bithynion, Herakleia Pontike, Lamunia, Melangia, Dakibyza, Hadriani ad Olympum ve Prainetos antik kentleri ele alınarak bu kentlerin kuruluş efsanelerine değinilmiştir. Çalışmada antik yazarlarının eserlerinin yanında sikke tasvirlerinden, arkeolojik verilerden ve modern kaynaklardan yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The history of the Bithynia Region dates back to the Paleolithic Period and it is known that the region had an important place in the Antiquity. Despite this, there are still some debates about the historical geography of the region. It is accepted that the most reliable sources available about this region, which acts as a bridge between Asia and Europe, are the works of ancient writers. For this reason, the fact that ancient writers present different ideas about the historical geography of the region causes differences of opinion among modern studies. However, in our study, when talking about the borders of the region, we generally act in line with the borders accepted by everyone. The Bithynia Region, which is the subject of the study, includes all of today's Kocaeli, Sakarya, Düzce, Yalova provinces; Anatolian side of Istanbul; a large part of Zonguldak and Bolu; some of the Nallıhan, Çayırhan, Beypazarı districts of Ankara; It includes the northern parts of Bilecik and Bursa. Among the cities of Bithynia mentioned in the work of Plinius, in our study; The ancient cities of Nicomedia, Nikaia, Prusias ad Olympum, Myrleia/Apameia, Prusias ad Mare/Kios, Prusias ad Hypium, Kalkhedon, Bithynion, Herakleia Pontike, Lamunia, Melangia, Dakibyza, Hadriani ad Olympum and Prainetos are discussed and the legends of the establishment of these cities are mentioned. In the study, besides the works of ancient authors, coin descriptions, archaeological data and modern sources were used.