Öğretmenlerin liderlik algılarına göre ortaokul müdürlerinin hizmetkar liderlik anlayışı ile iş tatmini ve işe tutulma düzeyleri arasındaki ilişkiye yönelik görgül bir çalışma
An empirical study on the relationship between secondary school principals' servant leadership understanding and job satisfaction and retention levels according to teachers' leadership perceptions
- Tez No: 732347
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN OCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Toros Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Girişimcilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Yaşadığımız bu dönemde gelişim ve değişimle birlikte yaşam alanları da yön değiştirmektedir. Bu yön değiştirmeden kaynaklı olarak ihtiyaç ve beklentiler doğrultusunda çalışma alanları oluşmaktadır. Geleceğin temelini inşa eden eğitim kurumları her dönemde önemli yere sahiptirler. Eğitim kurumu olarak okul çatısı altında birleşen etmenlerle harmanlanan nesiller geleceğe yapılan en kıymetli yatırımlardır. Okullarda belirlenen hedefler doğrultusunda ilerlenebilmesinde okul müdürlerinin öğretmenlere yönelik sergilediği liderlik tarzı büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada öğretmenlerin liderlik algılarına göre ortaokul müdürlerinin hizmetkar liderlik anlayışı ile öğretmenlerin iş tatmini ve işe tutulma düzeyleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde liderlik ve liderlik yaklaşımlarına yönelik literatür taramalarına yer verilip hizmetkar liderliğin kavramsal çerçevesi incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde iş tatmini ve işe tutulma kavramları açıklanmış olup hizmetkar liderlik, iş tatmini ve işe tutulma tutumları arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde araştırma modeli, evren ve örneklem, kullanılan anketlere yönelik geçerlilik ve güvenirlik yer almaktadır. Son bölüm olan dördüncü bölümde bulgulara yer verilmiş ve elde edilen bulgu, sonuç ve öneriler ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, living spaces have changed direction with the evolution and improvement. Workspaces come into existence in line with the needs and expectations due to this change of direction. Educational institutions build the foundation of the future and they always have pivotal and utmost importance in history and today. The most rewarding investments are the new generations under the roof of educational institutions. Principals in schools adopt the leadership style toward teachers. These adopted styles are of great importance to keep up with the goals set in schools. In this study, the relationship between the servant leadership approach of the secondary school principals and job satisfaction and retention of the teachers was examined according to teachers' perceptions about the leadership of the principals. In the first part of the study, the literature on leadership and leadership approaches is presented and the conceptual framework of servant leadership is examined. In the second part of the study, the concepts of job satisfaction and retention are explained and the relationship between servant leadership, job satisfaction, and retention is examined. The third part of the study includes the research model, population and sample, validity, and reliability of the questionnaires. The fourth part concludes this study. In this section, the findings are presented. In addition, conclusions and recommendations are stated.