İnflamatuvar barsak hastalıklarında TLR2 (rs111200466) ve TLR9 (rs187084) gen polimorfizmlerinin araştırılması
Investigation of TLR2 (rs111200466) and TLR9 (rs187084) gene polymorphisms in inflammatory bowel diseases
  1. Tez No: 732375
  2. Yazar: ROSELINE EKE EMELE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SONGÜL BUDAK DİLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
İnflamatuvar bağırsak hastalıklarından (İBH), crohn hastalığı (CH) ve ülseratif kolit (ÜK), bazı duyarlı genlerin ve çevresel faktörlerin birleşik etkileri sonucu oluşan hastalıklardır. Bu hastalıklarda, inflamasyonu düzenleyen genlerdeki polimorfizmler ile genetik kalıtımın bir kısmı açıklanabilmektedir. Toll benzeri reseptör (TLR) genleri, bazı çalışmalarda CH ve ÜK için duyarlılık genleri olarak tanımlanmıştır. Bu çalışmada, Türk popülasyonunda CH ile ÜK hastalarında, TLR 9 (T-1486C) ve TLR 2 (–196 to –174del) gen polimorfizmi genotip dağılımı ve alel frekanslarının polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) ve restriksiyon parça uzunluğu polimorfizmi (RFLP) yöntemi kullanılarak belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada 79 CH, 77 ÜK hasta ile 105 kontrolden alınan DNA örnekleri kullanılmış ve sonuçlar lojistik regresyon ile analiz edilmiştir. Çalışmamızın sonuçlarına göre, TLR 9 (T-1486C) ile TLR 2 (–196 to –174del) gen polimorfizmi için CH, ÜK hastaları ile kontrol grubu arasında hem genotip dağılımları hem de allel frekansları açısından istatistiksel olarak önemli bulgulara rastlanmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Inflammatory bowel diseases (IBD); Crohn's disease (CD), and ulcerative colitis (UC) are diseases that result from the combined effects of some susceptible genes and environmental factors. These diseases can be influenced by some genes through genetic inheritance of which their regulation is explained by polymorphism in the genes that regulate inflammation. In some studies, Toll-like receptor (TLR) genes have been identified as susceptibility genes for CD and UC. In this study, it was aimed to determine the genotype distribution and allele frequencies of TLR 9 (T-1486C) and TLR 2 (-196 to -174del) gene polymorphisms in comparison to allele frequencies in CD and UC patients in the Turkish population using polymerase chain reaction (PCR) and restriction fragment length polymorphism (RFLP) methods. DNA samples from 79 CD, 77 UC patients and 105 controls were used in the study and the results were analyzed by logistic regression. According to the results of our study, no statistically significant findings were found between the CD, UC patients and the control group in terms of both genotype distributions and allele frequencies for TLR 9 (T-1486C) and TLR 2 (-196 to -174del) gene polymorphisms in Turkish population (p>0.05).