Kentsel tasarımın disiplinler arası ilişkileri
Interdisciplinary relations of urban dedesign
  1. Tez No: 732378
  2. Yazar: OSMAN NASANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ERGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Gelişmekte olan dünyada kentsel tasarım disiplinine katkıda bulunan mimarlık, kentsel planlama, peyzaj mimarlığı, sosyoloji, çevre mühendisliği disiplinlerini ve bu disiplinlerin kentsel tasarım projesine sunacağı katkıları ele alan tez çalışması altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde tezin problem alanı ve tez çalışmasının amacı ortaya konulmuştur. Konuya giriş yapılarak tezden ana hatları ile söz edilmiştir. İkinci bölümde kentsel tasarım hakkında bilgi verilmiş, kentsel tasarım süreçleri, materyalleri, yeni yaklaşımlar anlatılmış ve tanımlanmış kentsel tasarım projesi yapılırken dikkat edilmesi gereken alanlar yazılmıştır. Üçüncü bölümde disiplinler arası çalışmanın ne demek olduğu, kentsel tasarımda disiplinler arası çalışmanın neden gerekli olduğu, kentsel tasarımın hangi disiplinler ile nasıl çalışılacağı, kentsel tasarım aşamasında farklı disiplinler ile çalışılırken karşılaşılan sorunlara değinilmiş ve bu konular ile ilgili literatür araştırması yapılmıştır. Dördüncü bölümü kentsel materyal ve metot oluşturmuştur. Beşinci bölümde kale mahallesi örneği üzerinden bir bölgenin kentsel mekân tasarım ilkelerine göre disiplinler arası çalışma açısından incelenmiştir. Altıncı bölümü ise tez kapsamında yapılan tüm araştırmalar üzerinden elde edilen bulgular ve tartışma kısmı oluşturmuştur. Yedinci bölümde yapılan analizler ve tespitlerden çıkarılan sonuçlar yazılmış ve çıkarılan sonuçlara karşılık bazı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The thesis study, which deals with the disciplines of architecture, urban planning, landscape architecture, sociology, environmental engineering that contribute to the urban design discipline in the developing world and the contributions of these disciplines to the urban design project, consists of six chapters. In the first chapter, the problem area of the thesis and the aim of the thesis study are revealed. By introducing the subject, the thesis is mentioned with its main lines. In the second part, information about urban design is given, urban design processes, materials, new approaches are explained and the areas to be considered while making a defined urban design project are written. In the third chapter, what interdisciplinary work means, why interdisciplinary work is necessary in urban design, which disciplines to work with and how to work with urban design, the problems encountered while working with different disciplines in the urban design phase are mentioned and a literature research on these issues is made. The fourth part consists of urban materials and methods. In the fifth chapter, it has been examined in terms of interdisciplinary work according to the urban space design principles of a region through the example of the castle district. The sixth part consists of the findings and discussion part obtained from all the researches made within the scope of the thesis. In the seventh chapter, the conclusions drawn from the analyzes and determinations are written and some suggestions are presented in response to the results.