Core bölgesine uygulanan kinezyo bantlamanın core enduransına ve squat aktivitesindeki dengeye olan etkisinin incelenmesi
Investigating the effects of kinesio taping applied on core region on core endurance and balance in squat activity
- Tez No: 732398
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ENGİN ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı sporcular ve sedanter bireylerde core bölgesine uygulanan kinezyo bantlamanın (KB) core enduransına ve denge üzerine etkilerini incelemekti. Çalışmaya lisanslı futbolcular (n=16) ve sedanter sağlıklı (n=16) bireyler dahil edildi. Denge değerlendirmeleri Tekscan MatScan™ Pressure Mat System ile kayıt altına alındı. İlk olarak statik duruşta ve daha sonra da farklı ağırlıklar (0-3-5 kg) ile tekrarlanan squat testi sırasında postural salınımlar kaydedildi. Core endurans değerlendirmesi için“Lateral Köprü Testi, Sorenson Testi ve Gövde Fleksör Endurans Testi”uygulandı. İlk değerlendirmeler tamamlandıktan sonra katlımcıların core kaslarına (M. Rektus abdominis, M. Obliquus externus abdominis, M. Obliquus internus abdominis ve M. Erector spinae) kinezyo bantlama yapıldı. Kinezyo bantlamadan 45 dakika sonra tüm değerlendirmeler tekrarlandı. İstatiksel analizde gruplar arası karşılaştırmalarda“Bağımsız Gruplarda T test”, grup içi karşılaştırmalarda“Bağımlı Gruplarda T test”kullanıldı. Çalışmanın bulgularına göre KB öncesi core endurans değerlerinde iki grup arasında anlamlı fark bulundu (p˂0,05) ve KB sonrası bu fark devam etti (p˂0,05). KB core endurans değerlerinde sadece sedanterlerde anlamlı bir değişim yarattı (p˂0,05). KB öncesi statik duruş ve squat testi (0-3-5 kg) sırasındaki postüral salınım değerlerinde iki grup arasında anlamlı fark yoktu (p˃0,05). KB sonrası ağırlıksız (0 kg) ve 3 kg ile yapılan squat testi sırasındaki postüral salınım değerlerinde iki grup arasında anlamlı fark bulundu (p˂0,05). KB squat testi sırasında postüral salınım değerleri bakımından sporcularda anlamlı bir artışa (p˂0,05), sedanterlerde ise anlamlı bir düşüşe (p˂0,05) neden oldu. Çalışma sonucuna göre core bölgesine uygulanan KB'nin core enduransını ve dengeyi etkileyebileceği görüldü. KB sporcularda ve sedanterlerde birbirinden farklı etkilere sahiptir. Sporcularda core bölgesine yapılanacak KB, performansı geliştirebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the effects of kinesio taping (KT) applied to the core area on core endurance and balance in athletes and sedentary individuals. Licensed football players (n=16) and sedentary healthy individuals (n=16) were included in the study. Balance assessments were recorded with the Tekscan MatScan™ Pressure Mat System. Postural sways were recorded first in the static stance and then during the squat test repeated with different weights (0-3-5 kg).“Lateral Bridge Test, Sorenson Test and Trunk Flexor Endurance Test”were applied for core endurance assessment. After the initial evaluations were completed, kinesio taping was performed on the core muscles of the participants (M. Rectus abdominis, M. Obliquus externus abdominis, M. Obliquus internus abdominis and M. Erector spinae). All evaluations were repeated 45 minutes after kinesio taping. In statistical analysis,“T-test in Independent Groups”was used for comparisons between groups, and“T test in Dependent Groups”was used for comparisons within groups. According to the findings of the study, a significant difference was found between the two groups in core endurance values before KT (p˂0.05), and this difference continued after KT (p˂0.05). It created a significant change in KT core endurance values only in sedentary individuals (p˂0.05). There was no significant difference between the two groups in the postural sway values during the static posture and squat test (0-3-5 kg) before KT (p˃0.05). There was a significant difference between the two groups in the postural sway values during the squat test performed with weightless (0 kg) and 3 kg after KT (p˂0.05). It caused a significant increase (p˂0.05) in athletes and a significant decrease (p˂0.05) in sedentary athletes in terms of postural sway values during the KT squat test. According to the results of the study, it was seen that KT applied to the core region can affect core endurance and balance. KT has different effects on athletes and sedentary people. KT to be built in the core area in athletes can improve performance.