Leishmaniosis'li köpeklerde C-reaktif protein/albümin oranının değerlendirilmesi
Evaluation of C-reactive protein/albumin ratio in dogs with leishmaniosis
- Tez No: 732401
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN KORAY ALBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Leishmaniosis, vektör kaynaklı hastalıklar içerisinde yer almaktadır ve Akdeniz bölgesi başta olmak üzere tüm Türkiye'de görülmektedir. Bu hastalığın tamamen vücuttan arındıracak bir tedavisi olmamakla birlikte sağaltım protokolleri hastanın durumuna göre değişiklik göstermektedir. Bu bağlamda hastalığın prognozunu belirlemek önem teşkil etmektedir. Günümüz beşeri ve veteriner tıbbında C-reaktif protein / Albümin oranı çeşitli hastalıklarda prognostik bir belirteç olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bu çalışma ile köpeklerde Leishmaniosis hastalığının prognozunun belirlenmesi için CRP/ALB oranının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Tez çalışmasında Leishmaniosis'li 20 köpek ile sağlıklı 10 köpeğin CRP/ALB oranı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Leishmaniosis is an important vector borne disease and Phlebotomus spp. which are vectors of this disease are prevalent mostly in Mediterrenean region but can be seen in all Turkey. There is not any certain treatment to defeat the disease completely from body. The treatment protocols change depends on patient condition. Thus, defining patient's prognosis is important. Recently, C-reactive protein/Albumin ratio is started to use as a prognostic marker in several diseases in human and veterinary medicine. The objective of this research is to evaluate of CRP/ALB ratio as a prognostik marker of Leishmaniosis disease. In the research 20 dogs which have Leishmaniosis and 10 dogs which are healthy were evaluated for CRP/ALB ratio values between two groups.