Study of the effects of cognitive and motor multitasking on postural control during static standing
Bilişsel ve motor çoklu görevin statik ayakta duruş sırasında postüral kontrol üzerine olan etkilerinin incelenmesi
  1. Tez No: 732400
  2. Yazar: YUSUF AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ENGİN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protez-Ortez ve Biyomekani Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın amacı sağlıklı bireylerde statik ayakta duruşa motor ve bilişsel görevlerin ayrı ayrı ve aynı anda eklenmesiyle görev sayısının (tek/ikili/üçlü) ve görev türünün (motor/bilişsel) değişmesinin postüral kontrol üzerine olan etkilerini incelemektir. Çalışmaya 21-31 yaşları arasında 36 sağlıklı birey dahil edildi. Bireyler tek grup olarak test edildi. Bireylerin postüral kontrol değerlendirmeleri Tekscan MatScan™ Pressure Mat System cihazı ile yapıldı. Bu çalışmada çoklu görev durumları oluşturulurken postüral görev olarak ayakta duruş, motor görev olarak tekrarlı baş rotasyonu ve bilişsel görev olarak sesli geriye sayma görevi kullanıldı. Bireyler dört farklı durumda postüral kontrol açısından değerlendirildi: (1) ayakta duruşta(A), (2) geriye sayma görevi ile ayakta duruşta (GSA), (3) baş rotasyonu görevi ile ayakta duruşta (BRA) ve (4) bütün görevlerin (Ayakta duruş, baş rotasyonu ve geriye sayma) beraber yapıldığı üçlü görev durumunda (ÜG). Çalışmanın bulgularına göre baş rotasyonu görevinin eklenmesi ile meydana gelen görev sayısındaki değişim postüral kontrol parametrelerinde bir farka neden oldu: A – BRA (p0,008) ve BRA – ÜG(p>0,008). İki görevin birlikte A'ya eklenmesi ile değişen görev sayısı basınç merkezinin anteterior-postertior doğrultuda yer değişim parametresi(p>0,008) hariç postüral kontrol parametrelerinde anlamlı bir fark bulundu(p0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the effects of the change in both the number (single/dual/triple) and the variety (motor/cognitive) of tasks on postural control by adding a motor and cognitive task separately and simultaneously to static standing in healthy individuals. Thirty-six healthy individuals between the ages of 21 and 31 were included in the study. Individuals were tested as a single group. Postural control parameters of individuals were assessed by using Tekscan MatScan™ Pressure Mat System. The tasks used for creating multitask situations in this study were: Static standing as a postural motor task, repetitive head rotation as a dynamic motor task, and counting backward as a cognitive task. Individuals were assessed during four different conditions: (1) standing (S), (2) standing with while counting backward (SCB), (3) standing with head rotation task (SHR), and (4) triple-task state when all tasks were performed simultaneously (TT). According to the results of the study, the change in the number of tasks with the addition of the head rotation task caused a difference in the postural control parameters: S – SHR (p0.008) and SHR – TT (p>0.008). The number of tasks changed by adding the two tasks together to S caused a significant difference in postural control parameters (p0.008). At the same time, according to the findings, no difference was found between SCB and TT in terms of counting performance (total number of head rotation and error ratio) (p>0.05).