Koroner anjiyografi uygulanacak hastalara işlem öncesi verilen eğitimin anksiyete düzeyi ve yaşamsal bulgular üzerine etkisi
The effect of pre-procedural education on anxiety levels and vital findings for patients to be performed coronary angiography
- Tez No: 732406
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİL PAMUK CEBECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
DAmaç: Koroner anjiyografi uygulanacak hastalara işlem öncesi verilen eğitimin hastaların anksiyete düzeyi ve yaşamsal bulguları üzerine etkisini belirlemek amacıyla, ön test/son test kontrol grup tasarımlı deneysel bir çalışma olarak planlandı. Materyal ve Metod: Araştırmanın örneklemini seçim kriterlerine uyan 79 müdahale, 79 kontrol olmak üzere 158 hasta oluşturdu. Araştırma verileri“Hasta Tanılama Formu”,“Durumluk/Sürekli Anksiyete Envanteri”,“Yaşamsal Bulgular Takip Formu”ile toplandı. Müdahale grubuna, araştırmacılar tarafından hazırlanan ''Yapılandırılmış Eğitim Kitapçığı'' ile eğitim verildi. İşlem sonrası yaşamsal bulgular değerlendirildi ve 5. saatte mobilize edilen hastalara Durumluk/Sürekli Anksiyete Envanteri tekrar uygulandı. Elde edilen veriler uygun istatistiksel yöntemlerle değerlendirildi. Bulgular: Çalışmada katılımcılar, tanımlayıcı özellikleri bakımından homojen dağılım göstermiştir. Müdahale grubunun durumluk kaygı puan ortalaması eğitim sonrasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık gösterdi. Sürekli kaygı düzeyine bakıldığında her iki grupta zamana göre anlamlı farklılık görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This research was planned as an experimental study with a pretest/posttest control group design in order to determine the effect of preprocedural education on patients undergoing coronary angiography on their anxiety level an vital signs. Material and Method: The sample of the study consisted of 158 patients, 79 whom were intervention and 79 were control who met the selection criteria Research data were collected with ''Patient Diagnosis Form'', ''State/Trait Anxiety Inventory'' and ''Vital Signs Followup Form''. The intervention group was trained with the ''Structured Education Manuel'' prepared by the researchers. After, vital signs were evaluated and State/Trait Anxiety Inventorywas re-administered to the patients who were mobilized at the 5th hour. The obtained data were evaluated with appropriate statistical methods. Results: In the study, the participants showed a homogeneous distribution in terms of their descriptive characteristics. The state anxiety mean score of the intervention group showed a statistically significant difference after the training. Considering level of trait anxiety, no significant difference was observed in both groups according to time.