Uzaktan eğitim modelinin kardiyopumoner fizyoterapide mesleki özyeterlilik düzeyine etkisi
Effects of distance learning on occupational self-efficacy in cardiopulmonary physiotherapy
  1. Tez No: 732415
  2. Yazar: HAZAL ESRA BÖBER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERİÇ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyopulmoner Fizyoterapi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kardiopulmoner Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Kardiyovasküler ve respiratuvar hastalıklar toplumlarda yaygın bir şekilde görülmektedir. Alana özgü koruyucu ve terapatik fizyoterapi ve rehabilitasyon yaklaşımları multidisipliner tedavide oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Fizyoterapi alanında eğitim alan öğrencilerin lisans mezuniyeti sonrası kardiyopulmoner fizyoterapi alanına yönelik temel bilgi ve becerileri edinmiş olması beklenir. Çalışmamız uzaktan eğitim modelinin kardiyopulmoner fizyoterapide mesleki öz-yeterlilik düzeyi üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmamıza Dokuz Eylül Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu 2017-2018 ve 2018-2019 öğretim dönemlerinde yüz yüze eğitim alarak mezun olanlar (Grup 1, n=54) ile 2019-2020 ve 2020-2021 öğretim dönemlerinde yüz yüze ve uzaktan eğitim modeli ile mezun olanlar (Grup 2, n=82) dahil edilmiştir. Katılımcılara Veri Kayıt Formu ile“Kardiyopulmoner Fizyoterapide Mesleki Öz-Yeterlilik Düzeyi Değerlendirme Anketi”Google docs formatında elektronik postayla gönderilmiştir.Araştırmacılar tarafından oluşturulan anket“Temel Ölçme ve Değerlendirme (TÖD)”ve“Temel Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Yaklaşımları (TFRY)”olmak üzere iki alt başlıktan ve toplam 32 maddeden oluşmaktadır. Likert tipi puanlamaya sahip ölçekteki maddeler 1 (çok yetersizim) ile 5 (çok yeterliyim) arasında puanlandırılmıştır. Sonuçta TÖD-Teorik ve Pratik, TFRY-Teorik ve Pratik ve toplam puan olmak üzere beş farklı puan türü hesaplanmıştır.Toplamda 506 mezuna gönderilen anketlerin yanıtlanma oranı %27 olarak bulundu. Beş farklı puan türü açısından gruplar arası anlamlı bir fark bulunmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Cardiovascular and respiratory diseases are common in societies. Field-specific preventive and therapeutic physiotherapy and rehabilitation approaches have a very important place in multidisciplinary treatment. Students studying in the field of physiotherapy should be have the basic knowledge and skills in the field of cardiopulmonary physiotherapy after undergraduate graduation.Our study was conducted to determine the effect of the distance learning model on the level of occupational self-efficacy in cardiopulmonary physiotherapy. Our study includes those who graduated from Dokuz Eylul University School of Physical Therapy and Rehabilitation with face-to-face education in the 2017-2018 and 2018-2019 academic years (Group 1, n=54) and with face-to-face and distance education model in the 2019-2020 and 2020-2021 academic years (Group 2, n=82). The Data Registration Form and the“Occupational Self-Efficacy Level Evaluation Questionnaire in Cardiopulmonary Physiotherapy”were sent to the participants by e-mail in Google docs format. The questionnaire created by the researchers consists of two sub-headings,“Basic Measurement and Evaluation (BME)”and“Basic Physiotherapy and Rehabilitation Approaches (BPRA)”.It is totally includes 32 items. Items in the scale with Likert-type scoring were scored between 1 (I am very inadequate) and 5 (I am very competent). As a result, five different score types were calculated as BME-Theoretical and Practice, BPRA-Theoretical and Practice and total score.The response rate of the questionnaires which sent to 506 graduates in total was 27%. There was no significant difference between the groups in terms of five different score types(p>0.05).