Diyabetli hastalarda diyabetik ayak bakımı öz etkililiği ile yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determining the relationship between diabetic foot care self-efficacy and quality of life in diabetic patients
- Tez No: 732416
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU KARABAĞ AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma diyabetli hastaların diyabetik ayak bakımı öz etkililiği ile yaşam kalitesinin arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte olan bu araştırmanın verileri, 20 Temmuz 2021 ile 31 Aralık 2021 tarihleri arasında toplanmıştır. Araştırmanın örneklemini Ardahan Devlet Hastanesi'nde araştırmaya alınma kriterlerini karşılayan Tip 2 DM tanısı alan 222 hasta oluşturmuştur. Araştırma verileri Hastalara İlişkin Tanıtıcı Bilgiler Formu, Metabolik Kontrol İzlem Formu, Diyabetik Ayak Bakımı Öz Etkililik Ölçeği ve Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği – Kısa Form kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, pearson korelasyon ve lineer regresyon analizi kullanılmıştır. Hastaların 60,20±12.88 (minimum:21; maksimum:96) yaş aralığında olduğu, %57,2'sinin sağlık durumunu orta düzeyde algıladığı, %72,5'inin sosyal güvencesinin olduğu belirlenmiştir. Hastaların %69,8'inin diyabetik ayak eğitimi aldığı ve %68,0'inin egzersiz yapmadığı saptanmıştır. Hastaların Diyabetik Ayak Bakımı Öz Etkililik Ölçeği puan ortalamasının 52,89±17,72, Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği – Kısa Form Fiziksel Alan puan ortalaması 57,52±21,01, Psikolojik Alan puan ortalaması 57,58±21,97, Sosyal Alan puan ortalaması 51,53±27,18; Çevresel Alan puan ortalaması 40,34±17,66 olarak belirlenmiştir. Diyabetik Ayak Bakımı Öz Etkililik Ölçeği toplam puanları ile Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği – Kısa Form Fiziksel Alan ve Psikolojik Alan alt boyutları toplam puanları arasında pozitif yönlü, yüksek ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur (p=0,000
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the relationship between diabetic foot care self-efficacy and quality of life in patients with diabetes. This descriptive and correlational study was conducted between July 20, 2021 and December 31, 2021. The sample of the study consisted of 222 patients who were diagnosed with Type 2 DM at Ardahan State Hospital and met the inclusion criteria. Research data were collected using a Patient Information Form, the Metabolic Control Follow-up Form (MFF), the Diabetic Foot Care Self-Efficacy Scale (DFSS), and the World Health Organization Quality of Life Scale-Short Form (WHOQoLBREF). Parametric tests, including Independent Samples t-test in paired groups, One Way ANOVA test in groups of more than two, Pearson correlation, and linear regression, were used in the analysis of the data. It was determined that the mean age of patients was 60.20 ± 12.88 (min.: 21; max.: 96), 51.8% were male, 72.5% were married, 57.2% perceived their health status as moderate, and 72.5% had social security. Also, 69.8% of the patients had received diabetic foot education, and 68.0% did not exercise. The mean score of patients was 52.89±17.72 on the Diabetic Foot Care Self-Efficacy Scale, 57.52±21.01 on the WHOQoL-BREF Physical Domain, 57.58±21.97 on the Psychological Domain, 51.53±27.18 Social Domain, and 40.34±17.66 on the Peripheral Domain. A positive, strong, and statistically significant relationship was found between the total DFSS scores and the total scores on the WHOQoLBREF Physical Domain and the Psychological Domain sub-dimensions (p=0.000