Koroner arter hastalığı olan bireylerde hareket korkusu, fiziksel performans ve sağlıkla ilgili yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between fear of movement, physical performance and health-related quality of life in individuals with coronary artery disease
- Tez No: 732417
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERİÇ YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kardiyopulmoner Fizyoterapi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma, Koroner Arter Hastalığı olan bireylerde hareket korkusu, fiziksel performans ve sağlıkla ilgili yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapıldı.Çalışmaya Koroner Arter Hastalığı olan 52 gönüllü birey katıldı. Hastaların demografik bilgileri, hastalığa ilişkin klinik özellikleri ve biyokimya değerleri kaydedildi. Hastaların hareket korkusu düzeyleri Tampa Kinezyofobi Kalp Ölçeği (TKKÖ) ile belirlendi. Fiziksel performansları 6 Dakika Yürüme Testi (6 DYT), 5 Tekrarlı Otur Kalk Testi ve Zamanlı Kalk Yürü Testi ile değerlendirildi. Sağlıkla ilgili yaşam kalitesini değerlendirmek için Kardiyovasküler Kısıtlılık ve Semptomlar Profili (KKVSP) kullanıldı.Bireylerin %82,7'sinde yüksek düzeyde hareket korkusu mevcuttu. Fiziksel performansları düşük bulundu ve sağlıkla ilgili yaşam kaliteleri hafif düzeyde etkilenmişti. Hareket korkusu ile tüm fiziksel performans değerlendirmeleri ve sağlıkla ilgili yaşam kalitesi arasında anlamlı ilişki bulundu (p0,05). Koroner Arter Hastalığı olan bireylerde hareket korkusu arttıkça bireylerin fiziksel performansları ve sağlıkla ilgili yaşam kaliteleri azalmaktadır. Bu hasta grubunda hareket korkusunun önlenmesi kardiyak rehabilitasyon programları içerisinde yer almalıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the relationship between fear of movement, physical performance and health-related quality of life in individuals with Coronary Artery Disease. A total of 52 individuals who were diagnosed with Coronary Artery Disease participated in the study. Demographic characteristics, clinical features of the disease and laboratory values were recorded. The level of fear of movement were measured by Tampa Scale of Kinesiophobia for Heart (TSK-H). Physical performance were assessed by 6 Minute Walk Test (6 MWT), 5 Times Sit To Stand Test and Timed Up and Go Test. The Cardiovascular Limitations and Symptoms Profile (CLASP) was used to assess health-related quality of life. %82,7 of the individuals had a high level of fear of movement. Their physical performance was found to be low and health-related quality of life was mildly affected. A significant relationship was found between fear of movement and all physical performance assessments and health-related quality of life (p0,05).As the fear of movement increases in individuals with Coronary Artery Disease, their physical performance and health-related quality of life decrease. Prevention of fear of movement in this patient group should be included in cardiac rehabilitation programs.