Üniversite öğrencilerinde duygusal zekâ, maneviyat ve psikolojik iyi oluş düzeylerinin incelenmesi
Examination of emotional intelligence, spirituality and psychological well-being levels in university students
- Tez No: 732450
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÜL CİRHİNLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Psikoloji, Philosophy, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada bazı demografik değişkenler (cinsiyet, yaş, sınıf düzeyi, medeni durum, çalışma durumu, gelir düzeyi, anne eğitim düzeyi, baba eğitim düzeyi, yaşamın çoğunun geçtiği yer, kardeş sayısı) ile duygusal zekâ, maneviyat, psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Çalışmaya Sivas Cumhuriyet Üniversitesi'nde 2018-2019 yılında öğrenim gören 289 üniversite öğrenci katılmıştır. Araştırmada veri toplamak için Duygusal Zekâ Özelliği Ölçeği Ölçeği Kısa Formu, Maneviyat Ölçeği, Psikolojik İyi Olma Ölçekleri ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 25.0 programında çözümlenmiştir. Katılımcıların sosyo-demografik özelliklerine göre Duygusal Zekâ Özelliği Ölçeği, Maneviyat Ölçeği ve Psikolojik İyi Olma Ölçekleri puanlarının karşılaştırılmasında; Mann-Whitney U testi ve Kruskal-Wallis H testi kullanılmıştır. Katılımcıların Duygusal Zekâ Özelliği Ölçeği, Maneviyat Ölçeği ve Psikolojik İyi Olma Ölçekleri puanlarının arasındaki ilişki Spearman testiyle incelenmiş, Duygusal Zekâ Özelliği Ölçeği ve Maneviyat Ölçeğinin, Psikolojik İyi Olma Ölçekleri puanlarını yordama durumu yapısal eşitlik modellemesi ile incelenmiştir. Araştırma bulgularına göre duygusal zekâ, maneviyat ve psikolojik iyi oluş düzeyleri arasında anlamlı pozitif ilişki görülmüştür. Kadın öğrenciler duygusal zekâ duygusallık alt boyutu ve psikolojik iyi oluş alt boyutlarından bireysel gelişim, diğerleriyle olumlu ilişkiler ve kendini kabul etme açısından erkek öğrencilerden anlamlı derecede daha yüksek puan almıştır. Alt gelir düzeyinde olduğunu belirten öğrenciler üst gelir düzeyinde olduğunu belirten öğrencilere göre duygusal zekâ genelinden ve maneviyatın manevi hoşnutluk alt boyutundan anlamlı derecede daha düşük puan almıştır. Maneviyatın bağlantı alt boyutundan annesi okuryazar olmayan öğrenciler, annesi lise-üniversite mezunu olan öğrencilere göre daha yüksek puan almıştır. Maneviyatın anlam arayışı alt boyutundan babası üniversite mezunu olan öğrenciler, babası orta okul eğitim düzeyinde olan öğrencilere göre daha düşük puan almıştır. Yaşamının çoğu köyde geçen öğrenciler duygusal zekâ genelinden ve psikolojik iyi oluş özerklik alt boyutundan diğerlerine göre anlamlı derecede daha düşük puan almıştır. Duygusal zekâ puanlarının psikolojik iyi oluşu anlamlı ve pozitif yönde yordadığı, maneviyat puanlarının ise psikolojik iyi oluşu anlamlı düzeyde yordamadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationships between some demographic variables (gender, age, class level, marital status, employment status, income level, mother's education level, father's education level, place of residence, number of siblings) and emotional intelligence, spirituality, and psychological well-being were examined. . 289 university students studying at Sivas Cumhuriyet University in 2018-2019 participated in the study. Emotional Intelligence Trait Scale Short Form, Spirituality Scale, Psychological Well-Being Scales and Personal Information Form were used to collect data in the study. The obtained data were analyzed in SPSS 25.0 program. In the comparison of the scores of the Emotional Intelligence Trait Scale, Spirituality Scale and Psychological Well-Being Scales according to the socio-demographic characteristics of the participants; Mann-Whitney U test and Kruskal-Wallis H test were used. The relationship between the participants' Emotional Intelligence Trait Scale, Spirituality Scale, and Psychological Well-Being Scale scores was examined with the Spearman test, and the predictive status of the Emotional Intelligence Trait Scale's and Spirituality Scale's scores on the Psychological Well-being Scales was examined by structural equation modeling. According to the research findings, a significant positive relationship was observed between emotional intelligence, spirituality and psychological well-being levels. Female students scored significantly higher than male students in terms of individual development, positive relationships with others, and self-acceptance from emotional intelligence emotionality and psychological well-being sub-dimensions. Students who stated that they were at the lower income level got significantly lower scores from the general emotional intelligence and the spiritual contentment sub-dimension of spirituality compared to the students who stated that they were at the higher income level. In the connection sub-dimension of spirituality, students whose mothers had never read received higher scores than those whose mothers were high school-university graduates. In the search for meaning sub-dimension of spirituality, students whose fathers are university graduates scored lower than those whose fathers were at secondary school level. Students who spent most of their lives in the village got significantly lower scores from the general emotional intelligence and the autonomy sub-dimension of psychological well-being. It was observed that emotional intelligence scores significantly and positively predicted psychological well-being, while spirituality scores did not significantly predict psychological well-being.