Sosyal politika açısından Almanya'da emek piyasasının organizasyonu
Organization of the labor market in Germany in terms of social policy
- Tez No: 732449
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DELİCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 300
Özet
Dünya ekonomisinde önde gelen ekonomiler arasında yer alan Almanya Federal Cumhuriyeti'nde, 2002'de Federal İş Kurumu'nda patlak veren 'İşe Yerleştirme Skandalı' (Alm. Vermittlungsskandal) sonrasında 2003-2005 arasında Hartz Reformları hayata geçirilmiştir. Bu reformlar sâyesinde Almanya 1970'lerden beri 'başarısızca' sürdürdüğü işsizlikle mücadelede nihayet olumlu netice elde edebilmiş ve yaklaşık 15 yıldır düşük işsizlik ve yüksek istihdam oranlarıyla dikkatleri üzerine çekmiştir. Aktifleştirici nitelikte emek piyasası politikası yaklaşımını benimseyen bu reformlarla emek piyasaları küresel rekabette sürdürülebilirliği sağlayabilmek için yeniden şekillendirilip çağdaşlaştırılmaya çalışılmıştır. Bu çerçevede, sosyal politika açısından, Hartz Reformları ile Alman emek piyasasında meydana gelen değişimler tezin konusunu; emek piyasasındaki sağlanan başarının nasıl bir organizasyonel yapıyla elde edildiğinin ortaya konulması ise tezin amacını oluşturmaktadır. Çalışmada, nitel veri toplama yöntemlerinden faydalanılmış ve ilgili literatür taraması ile elde edilen veriler zaman derinliğinde analiz edilmiştir. Tezde yapılan analizler neticesinde Hartz Reformları ve dayandığı anlayışın Alman geleneğinde bir kırılma ya da paradigma değişimi olup olmadığının literatürde devam eden bir tartışma konusu olduğu görülmüştür. Bununla birlikte Hartz Reformları'nın bir yandan mevcut Sosyal Piyasa Ekonomisi ve Alman sosyal politika paradigması içerisinde kalınarak gerçekleştirildiği, fakat diğer taraftan liberal anlayışa (Anglo-Sakson) yönelen, piyasa ekonomisini güçlendirme yönünde, bir eğilime sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Federal Republic of Germany, which is among the leading economies in the world economy, implemented the Hartz Reforms between 2003-2005 after the“Job-Placement Scandal”(Vermittlungsskandal) that broke out in the Federal Labor Office in 2002. Thanks to these reforms, Germany was finally able to achieve positive results in the fight against high unemployment rates, which lasted for years since 1970s, and have taken a great attention with its low unemployment rates for about last 15 years. With these reforms, which adopted an activating labor market policy approach, labor markets in Germany were tried to be reshaped and modernized in order to ensure sustainability in global competition. In this context, in terms of social policy, the changes in the German labor markets with the Hartz Reforms are the subject of the thesis. The aim of the thesis is to reveal the changes on organization of labor markets which have made Germany overcome high unemployment rate successfully and become competive in the World markets. In the study, qualitative data collection methods were used and the data obtained from the relevant literature review were analyzed in longitudinally. As a result of the analyzes, it has been observed that there has been an ongoing debate on the Hartz Reforms and the understandings on which they are based in terms of whether there is a break or paradigm shift in the German social policy traditions. However, it has been concluded that the Hartz Reforms, on the one hand, were carried out by staying within the existing Social Market Economy and German social policy paradigm, and, on the other hand, there there has been a tendency toward the liberal economy model, prevailing in Anglo-Saxon countries.