Large scale testing of masonry walls under the effect of representative ground settlements
Yığma yapıların zemin oturmasını temsil eden etkiler altında büyük ölçek testleri
  1. Tez No: 732469
  2. Yazar: BERKAY ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KORHAN DENİZ DALGIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
In this thesis, four large-scale structural tests have been conducted on load-bearing masonry walls. Ground displacements have been represented as support movements. Owing to realistic scale (1/2) of the walls, the effect of material properties, wall constructions, connection details and loadings could be represented in a more realistic way. The effects of floor stiffness and wall openings were examined. A comprehensive monitoring scheme could also be carried out for displacements and strains using different techniques. Based on monitored data, damage measures have been determined. Analytical predictions made through the LTSM in regard to the damage class of the walls were compared to observed damage states.
Özet (Çeviri)
Bu tezde, taşıyıcı yığma duvarlar kullanılarak dört büyük ölçekli yapısal test gerçekleştirilmiştir. Zemin yer değiştirmeleri mesnet hareketleri olarak tatbik edilmiştir. Duvarların gerçekçi ölçeği (1/2) sayesinde malzeme özellikleri, duvar inşa teknikleri ve yükler daha gerçekçi bir şekilde temsil edilebilmiştir. Döşeme rijitliğinin ve duvar açıklıklarının etkileri incelenmiştir. Farklı teknikler kullanılarak yer değiştirmeler ve şekildeğiştirmeler için kapsamlı bir yapı sağlığı izleme prosedürü de uygulanmıştır.