Türkiye'de kamu üniversiteleri ve sosyal hizmet ilişkisi: Karabük Üniversitesi örneği
Relationship between public universities and social service in Turkey: Karabuk University example
  1. Tez No: 732488
  2. Yazar: MUHAMMET ADALAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN ÖZKARAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Sosyal Hizmet, Education and Training, Public Administration, Social Work
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Sosyal hizmet toplumdaki tüm bireylerin refah seviyelerini olabilecek en iyi seviyede tutmayı amaçlamaktadır. Bu amacın gerçekleştirilebilmesi için hem toplumsal hem de bireysel olarak destek sağlayacak uygulamalar geliştirilmektedir. Türkiye'de bu çalışmalar özellikle Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı koordinasyonunda yapılmaktadır. Ayrıca vakıflar, dernekler, sivil toplum kuruluşları, yerel yönetimler ve üniversiteler de bu çalışmalarda aktif olarak rol almaktadırlar. Üniversitelerin hem fikir üretici hem de uygulayıcı olarak sosyal hizmet alanına önemli katkıları bulunmaktadır. Çalışmanın odak noktası kamu üniversitelerinde var olan sosyal hizmet uygulamalarını tespit etmek, analiz etmek ve değerlendirme yapmaktır. Bu değerlendirme sonucunda üniversitelerde uygulanan sosyal hizmetlerin hem olumlu hem de eksik yönleri üzerinde durulmuş ve ortaya koyulabilecek yeni hizmetlerin neler olabileceği ile ilgili tavsiyeler sunulmuştur. Yükseköğretim Kurulu üniversitelerdeki sosyal faaliyetlerin gelişimi için teşvik edici uygulamalar geliştirmektedir. Özellikle büyük şehirlerde bulunan üniversitelerin diğer üniversitelere göre sosyal faaliyet alanlarının daha geniş olduğu görülmektedir. Araştırmalar sonucunda üniversitelerin hem öğrenciler için hem de toplumdaki çocuklar, yaşlılar, kadınlar, engelliler ve dezavantajlı gruplar için hayata geçirdiği çok sayıda sosyal hizmet tespit edilmiştir. Çalışmada Karabük Üniversitesinin yanında çeşitli kamu üniversitelerinden de örneklere yer verilmiştir. Konunun daha iyi anlaşılabilmesi açısından da örnek olarak bahsedilen üniversitelerdeki sosyal hizmetlerin karşılaştırmaları yapılmıştır. Elde edilen bulgular sonucunda üniversitelerde uygulanan sosyal hizmetlerin hem öğrencilere hem de topluma olan faydası daha net anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Social service aims to keep the welfare level of all individuals in the society at the best possible level. In order to achieve this goal, applications are developed that will provide support both socially and individually. In Turkey, these studies are carried out especially under the coordination of the Ministry of Family and Social Services. In addition, foundations, associations, non-governmental organizations, local governments and universities take an active role in these studies. Universities make important contributions to the field of social work as both idea generators and practitioners. The focus of the study is to identify, analyze and evaluate the existing social work practices in public universities. As a result of this evaluation, both the positive and deficient aspects of the social services implemented in universities were emphasized and recommendations were presented about what new services could be. The Council of Higher Education develops encouraging practices for the development of social activities in universities. It is seen that especially the universities in big cities have wider social activity areas compared to other universities. As a result of the researches, it has been determined that many social services implemented by universities both for students and for children, elderly, women, disabled and disadvantaged groups in the society. In the study, besides Karabük University, examples from various public universities are also included. In order to better understand the subject, comparisons of social services in universities mentioned as examples were made. As a result of the findings, the benefits of social services applied in universities both to students and to society are understood more clearly.