İntraoperatif end-tidal karbondioksit değişikliklerinin kan basıncı değişiklikleriyle ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between intraoperative end-tidal carbon dioxide levels and blood pressure measurements
- Tez No: 732489
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM AKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Demiroğlu Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: İntraoperatif end-tidal karbondioksit (EtCO2) monitörizasyonu, genel anestezi altındaki hastalarda solunum sistemi ve metabolizma hakkında bilgi sağlayan non-invazif bir yöntemdir. Bu çalışmada, intraoperatif dönemde EtCO2 düzeyi ile sistolik (SAB), diyastolik (DAB), ortalama (OAB) arteriyel basınç değerleri ve kalp hızı arasındaki ilişki araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 18-55 yaş arasında, genel anestezi altında opere olan 85 hasta dahil edilmiştir. Operasyon boyunca beş dakikalık aralıklarla EtCO2 düzeyleri ile SAB, DAB, OAB, kalp hızı ve oksijen satürasyonu değerleri kaydedilmiştir. Her katılımcı için EtCO2-SAB, EtCO2-DAB, EtCO2-OAB ve EtCO2-kalp hızı arasındaki ilişkiyi değerlendirmek için korelasyon katsayıları hesaplanmış ve elde edilen korelasyon katsayılarının katılımcılar arasındaki tutarlılığı tek örneklem t-testi ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Ortalama korelasyon katsayıları EtCO2-SAB için 0,56±0,37, EtCO2-DAB için 0,47±0,39, EtCO2-OAB için 0,50±0,38 ve EtCO2-kalp hızı için 0,40±0,49 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Intraoperative end-tidal carbon dioxide (EtCO2) monitoring is a non-invasive method that provides information about the respiratory system and metabolism in patients under general anesthesia. In this study, the relationship between EtCO2 level and systolic (SAB), diastolic (DAB), mean (OAP) arterial pressure values and heart rate in the intraoperative period was investigated. Materials and Methods: Eighty-five patients (18-55 years-old) operated under general anesthesia were included. EtCO2 levels, SAB, DAB, OAP, heart rate and oxygen saturation values were recorded at five-minute intervals throughout the operation. Correlation coefficients were calculated to evaluate the relationship between EtCO2-SAB, EtCO2-DAB, EtCO2-OAB and EtCO2-heart rate for each participant. Consistency of the correlation coefficients among the participants was evaluated with one-sample t-test. Results: The mean correlation coefficients were 0.56±0.37 for EtCO2-SAB, 0.47±0.39 for EtCO2-DAB, 0.50±0.38 for EtCO2-OAB, and 0.40±0.49 for EtCO2-heart rate.