Serum sinaptofizin benzeri protein-1 (SYPL1)'in meme kanseri tanısındaki yeri
The site of serum SYPL1 in the diagnosis of breast cancer
- Tez No: 732533
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN ŞİMŞEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
AMAÇ Meme kanseri dünya çapında kadınlarda en sık görülen kanserdir ve taramada mamografi kullanılmaktadır. Mamografinin duyarlılığının yoğun memede azalması, yanlış pozitifliğe yol açması ve ek görüntüleme gerektirebilmesi gibi kısıtlılıkları mevcuttur. Taramada kullanılabilecek bir testin ihtiyacı görülebilmektedir. Çalışmamızda serum SYPL1'in meme kanserinde kan biyobelirteci olarak değerini araştırmayı amaçladık. GEREÇ ve YÖNTEM İstanbul Üniversitesi- Cerrahpaşa Genel Cerrahi Meme Polikliniğine başvuran histopatolojik olarak invaziv meme karsinom tanılı, herhangi bir radyoterapi, kemoterapi tedavisi almamış 80 kadın hasta, çalışma grubu olarak; daha önce meme hastalığı hikayesi olmayan, görüntülemelerde BI-RADS 1-2 olarak değerlendirilen 72 kadın ise kontrol grubu olarak seçildi. Tüm gönüllülerden bilgilendirilmiş onay formu alındı. Çalışma ile ilişkili olarak diğer bilgiler hasta dosyalarından temin edildi. Hasta ve kontrol gruplarından venöz kan örneği alınarak serum SYPL1; ELISA kit ile çalışıldı. Verilerin değerlendirilmesi ve analizi SPSS 21.0 bilgisayar paket programı ile yapıldı. BULGULAR Serum SYPL1'in kesim noktası 12,26 ng/mL olarak saptandı [AUC:0,639; duyarlılık:%48,75; özgüllük:%80,56]. Serum SYPL1'in tümör çapı, lenf nodu metastazı, uzak organ metastazı, evre ile istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkisi yoktu. BI-RADS ile aralarında korelasyon mevcuttu ve serum SYPL1'in meme yoğunluğu ile arasında ilişki yoktu. Kreatinin düzeyi ile serum SYPL1 arasında pozitif yönlü zayıf düzeyde anlamlı bir ilişki saptandı (r=0,175; p=0,031). SONUÇ Serum SYPL1 düzeyinin meme kanser tanısı koymadaki tanı değeri istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p=0,002). Serum SYPL1 kendi başına meme kanserindeki tanısal değeri düşük olmakla birlikte meme yoğunluğundan etkilenmemesi nedeniyle başka testlerle birlikte meme kanseri taramasında yeri olabilir.
Özet (Çeviri)
AIM: Mammography which is used for screening breast cancer has limitations such as decreased sensitivity in dense breasts, requiring additional imaging and leading to unnecessary treatment. There is a require for new additional tests for screening. In our study, we aimed to investigate the relationship between serum SYPL1 value and breast cancer. MATERIAL AND METHOD: The study group consisted of 80 female patients with a histopathological diagnosis of invasive breast carcinoma and didn't receive any radiotherapy/chemotherapy. The control group 72 women with noprevious history of breast disease and evaluated as BIRADS1-2 on imaging. Informed consent form was obtained from participants. Venous blood samples were taken from patient and control groups. SYPL1; It was studied with SYPL-1 ELISA kit. Evaluation and analysis of data were done with SPSS 21.0. RESULTS: SYPL1 level was found to be statistically significant in diagnosing breast cancer (p=0.002). The point of serum SYPL1 was 12.26 ng/mL [AUC: 0.639; sensitivity: 48.75%; specificity: 80.56%]. There wasn't statistically significant correlation between serum SYPL1 and tumor diameter, lymph node metastasis, distant organ metastasis, and stage. They were correlated with BI-RADS and serum SYPL1 wasn't correlated with breast density. There was weak positive correlation between creatinine level and SYPL1 (r=0.175; p=0.031). CONCLUSION: Although SYPL1 has low diagnostic value in breast cancer by itself, it may be included in breast cancer screening in combination with other because it isn't affected by breast density.