Milletlerarası özel hukukta çocuğun üstün yararı
The best interest of the child in private international law
- Tez No: 732537
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EKİN ÖMEROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Milletlerarası Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 321
Özet
Çocuk savunmasız, masum ve duyarlı olması nedeniyle korunmaya muhtaçtır. Özellikle sınır aşan uyuşmazlıklarda çocuğun üstün yararının gözetilmesi ve çocuğun korunması önem arz etmektedir. Yabancı hukuklar bu konuda farklı düzenlemelere sahip olabileceğinden çocuğun yararını gerektiği gibi korumak her zaman mümkün olmayabilir. Bu çalışmada, Türk Milletlerarası Özel Hukuk ve Usul Hukuku Hakkında Kanunu'nda (MÖHUK) çocuğun üstün yararı kavramı, çocuğun üstün yararının nasıl ve ne ölçüde gözetildiği incelenmiştir. Ayrıca, çocuğa ilişkin hükümler bağlamında uygulanacak hukuk ve konuya ilişkin milletlerarası usul hukuku meseleleri incelenmiştir. Çalışmada çocuğun üstün yararının Türk Milletlerarası Özel Hukuk ve Usul Hukuku Kanununun hükümlerine yansımaları açıklanmış ve özel bir bağlama kuralının gerekliliği tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
All children have the right to be protected since they are vulnerable, innocent and sensitive. Especially in cross-border disputes, it is important to consider the best interests of the child and to protect the child at all times. Since foreign laws may have different content on this issue, it may not always be possible to protect the child's interests properly. In this study, it has been examined the concept of the best interest of the child and how and to what extent the best interests of the child are considered in Turkish Private International and Procedural Law Act (TPIL). Besides, the provisions regarding the child, the applicable law and the relevant international procedural law issues have been examined. This study attempts to explain the reflections of the best interests of the child in the context of TPIL and the necessity of a spesific rule has been discussed.