Mücadele sporu branşındaki sporcuların sakatlık profillerinin incelenmesi (Kahramanmaraş ili örneği)
Examination of injury profiles of athletes in combat sport branches (Example of Kahramanmaraş province)
  1. Tez No: 732536
  2. Yazar: ALİ ŞİŞİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYDAR İŞLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışma Kahramanmaraş ilinde mücadele sporu branşındaki sporcuların sakatlık profillerinin incelenmesini amaçlanmıştır. Betimsel tarama modelinin kullanıldığı bu araştırmada 2022 yılında Spor İl Müdürlüklerinde veya bağlı kulüplerde yer alan 187'si erkek, 78'i kadın olmak üzere toplam aktif 265 sporcudan oluşmaktadır. Çalışmada araştırmacı tarafından demografik özelliklerin belirlemesinde geliştirilen kişisel bilgi formu, sporcunun sakatlanma sıklıkları, sakatlık bilgileri, sakatlığa neden olan faktörler ve sakatlık yaşanan anatomik bölge/bölgeler belirlenmesi amacına yönelik anket soruları değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde IBM SPSS Statistic 20 programı kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar neticesinde sporcuların demografik değişkenleri, sakatlık bilgilerine göre değerleri, sakatlık konusu ile ilgili görüşleri ve sakatlığa neden olan etkenlerin dağılımları için yüzde frekans değerleri alınmıştır. Deneklere ait veriler çeşitli değişkenler açısından çapraz tablolarla ifade edilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgulara göre; sporcuların günlük öğün sayısı, haftalık antrenman programı, ısınma süreleri, egzersiz süresi, soğuma egzersizi yapıp yapmama durumları, branşındaki en fazla karşılaştıkları sakatlık, sakatlığın zamanı, sakatlık sonrası yapılan ilk müdahalenin nasıl gerçekleştiği, sakatlığa yönelik uygulanan tedavi programı, sakatlık yaşanan bölgelerin farklı değişkenler açısından (cinsiyet, egzersiz süresi, spor branşı, sakatlığın gerçekleştiği zaman ve sporcu kişilikleri) açısından değerlendirilmesi yapılmıştır. Araştırmanın sonucu olarak, mücadele branşındaki sporcuların sakatlık oluşum zamanlarının antrenman esnasında gerçekleştiği ve cesur-atak sporcu kişiliğine sahip kişilerin sakatlanma oranının yüksek olduğu tespit edilmiştir. En fazla sakatlığın meydana geldiği bölgeler de ayak, el ve dirsek bölgeleri olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the disability profiles of athletes in combat sports in Kahramanmaraş. This research, in which the descriptive scanning model is used, consists of 265 active athletes, 187 men and 78 women who work in provincial sports directorates or affiliated clubs in 2022. In the study, the personal information form developed by the researcher to determine the demographic characteristics, the injury frequency of the athlete, the injury information, the factors causing the injury and the questionnaire questions for the purpose of determining the anatomical region/regions where the injury was experienced were evaluated. In the analysis of the data, IBM SPSS Statistic 20 program was used. As a result of the results obtained, percentage frequency values were taken for the demographic variables of the athletes, their values according to the disability information, their views on the subject of disability and the distribution of the factors causing the disability. The data of the subjects were expressed with cross tables in terms of various variables. According to the findings obtained in the research, the number of athletes' daily meals, weekly training program, warm-up times, exercise duration, whether or not they do cool-down exercises, the most common injuries in their branches, the time of the injury, how the first intervention after the injury was performed, the treatment program applied for the injury, the areas of injury were examined in terms of different variables (gender, duration of exercise, sports branch, time of injury and athlete personalities). As a result of the research, it has been determined that the injury formation times of the athletes in the fighting branch occur during the training and the injury rate of the people with the brave-attack athlete personality is high. The areas with the highest number of injuries were the feet and feet ankle, knee, hand and wrist and elbow