Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde periferik yolla takılan santral venöz kateterde filtre kullanımı
- Tez No: 732551
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKERİYYA MEHMET VURAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
AMAÇ: Bu çalışmamızda İstanbul Üniversitesi – Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi YDYBÜ' de izlenen yenidoğanlarda periferik yolla takılan santral venöz kateter (PSVK) setlerinde filtre kullanılmasının sepsis, tromboz ve flebit gibi komplikasyonların azaltılmasındaki etkinliğini saptamayı amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmada İstanbul Üniversitesi – Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi YDYBÜ' de Ocak 2013 – Ekim 2020 tarihleri arasında takip edilen, 34 GH' nin altında doğmuş ve PSVK takılan 74 yenidoğan ile bu yenidoğanlara takılan 49' u filtre kullanılan grubu, 57' si filtre kullanılmayan grubu oluşturan toplam 106 kateter retrospektif olarak incelendi. BULGULAR: Filtre kullanılan 49 PSVK' nın 29 (% 59)' unda sepsis gelişmiş iken filtre kullanılmayan 57 kateterde bu rakam 35 (% 61) olarak saptandı. Bu değerler ile p > 0.05 saptanarak filtre kullanılan grup ile filtre kullanılmayan grup arasında sepsis gelişimi açısından istatiksel olarak anlamlı fark olmadığı sonucuna ulaşıldı. Her iki grupta da tromboz veya flebit olgusuna rastlanmadı. Kateter sonrası sepsis gelişen PSVK' lerde kateter kalış süresi ortanca 23 gün saptanırken, sepsis gelişmeyen PSVK' lerde ortanca 9.5 gün olarak saptandı. Bu değerler ile p < 0.001 saptanarak sepsis gelişen ve gelişmeyen kateterler arasında kateter kalış sürelerine göre istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu. SONUÇ: Çalışmamız sonucunda erken preterm yenidoğanlarda PSVK' lerde filtre kullanılmasının komplikasyonları azaltmada etkili olabileceğini gösteremesek de, kateter süreleri kısaltılarak yenidoğanlarda sepsis riskinin azaltılabileceği kanaatindeyiz. ANAHTAR KELİMELER: filtre, periferik yolla takılan santral venöz kateter (PSVK), yenidoğan sepsisi, tromboz
Özet (Çeviri)
AİM: In this study, we aimed to determine the effectiveness of using filters in peripherally inserted central venous catheter (PICC) sets in reducing complications such as sepsis, thrombosis and phlebitis in newborns followed up in Istanbul University - Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Medical Faculty NICU. MATERİAL AND METHOD: 74 newborns who born below 34 GW and followed up at Istanbul University - Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Medical Faculty NICU between January 2013 and October 2020, and a total of 106 PICCs inserted in these newborns were analyzed retrospectively. RESULTS: While sepsis developed in 29 (59%) of 49 PICCs using filters, this number was found to be 35 (61%) in 57 catheters without using a filter. With these values, p > 0.05 was determined, and it was concluded that there was no statistically significant difference in terms of sepsis development between the two groups. There was no case of thrombosis or phlebitis in either group. While the median duration of catheter stay was 9.5 days in PICCs that did not develop sepsis after catheterization, the median duration of catheter stay was 23 days in PICCs that developed sepsis. With these values, p < 0.001 was determined, and a statistically significant difference was found between the catheters that developed and did not develop sepsis, according to the duration of the catheter stay. CONCLUSİON: As a result of our study, although we cannot show that the use of filters in PICCs can be effective in reducing complications, we believe that the risk of sepsis in newborns can be reduced by shortening the catheter durations. KEYWORDS: filter, peripherally inserted central venous catheter (PICC), neonatal sepsis, thrombosis