Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde uygulanan invaziv ve non-invaziv girişimlere bağlı ağrı ve vital bulguların karşılaştırılması
Comparison of pain and vital signs related to invasive and non-invasive interventions in the neonatal intensive care unit
  1. Tez No: 964583
  2. Yazar: BURAK YANAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF BİLSİN KOCAMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırmanın amacı yenidoğan yoğun bakım ünitesinde uygulanan invaziv ve non-invaziv girişimlere bağlı ağrı ve vital bulguların karşılaştırılmasıdır. Araştırma tanımlayıcı ve kesitsel tiptedir. Araştırmanın evrenini Ekim 2023-Aralık 2024 tarihleri arasında Kilis Prof. Dr. Alaeddin Yavaşça Devlet Hastanesi'nin yenidoğan yoğun bakım kliniğinde yatan 34-40. gebelik haftasında doğan yenidoğanlar oluşturdu. Araştırmanın örneklemini hesaplamak için güç analizi yapıldı ve 45 bebek örnekleme alındı. Verilerin toplanmasında“Yenidoğan Tanıtım Formu”ve“Yenidoğan Bebek Ağrı Ölçeği (YBAÖ)”kullanıldı. Yenidoğan yoğun bakım izlemi sırasında endikasyon gereği bebeklere uygulanan rutin girişimlerden (periferik intravenöz (IV) kateter açılması, topuk kanı alınması, oral/nazal aspirasyon, orogastrik (OG) tüp takılması, postüral drenaj ve pulse oksimetre prob değişimi) en az 30 saniye önce, girişim sırasında ve girişimden beş dakika sonra videoya çekildi. Yenidoğanın vital bulguları monitör ile ağlama süresi kronometreyle hesaplanarak, ağrısı girişimi yapan araştırmacı ve video kayıtlarından ise diğer araştırmacı tarafından değerlendirildi. İstatistik analizinde tanımlayıcı ve Cohen's Kappa analizi kullanıldı. Girişim süresince araştırmacıların değerlendirmesine göre ağrı puanının en yüksek topuk kanı alınması en düşük ise pulse oksimetre prob değişimi sırasında olduğu belirlenmiştir. Girişim süresince en yüksek kalp atım hızının topuk kanı alınması işlemi sırasında en düşük ise pulse oksimetre prob değişimi sırasında, en yüksek solunum sayısının topuk kanı alınması işlemi sırasında en düşük ise OG tüp takılması sırasında, en düşük oksijen satürasyon düzeyinin topuk kanı alınması sırasında en yüksek ise pulse oksimetre prob değişimi sırasında ve en uzun ağlama süresinin topuk kanı alınması sırasında en kısa ise pulse oksimetre prob değişimi sırasında olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare pain and vital signs associated with invasive and non-invasive procedures performed in the neonatal intensive care unit. The study is descriptive and cross-sectional. The population of the study consisted of newborns born in the 34-40th gestational week between October 2023 and December 2024 in the neonatal intensive care clinic of Kilis Prof. Dr. Alaeddin Yavaşça State Hospital. A power analysis was performed to calculate the sample size for the study, and 45 infants were sampled. The“Newborn Introduction Form”and the“Neonatal Infant Pain Scale (NIPS)”were used for data collection. During neonatal intensive care monitoring, routine procedures performed on infants as indicated (peripheral intravenous (IV) catheter insertion, heel prick blood sampling, oral/nasal aspiration, orogastric (OG) tube insertion, postural drainage, and pulse oximeter probe replacement) were videotaped at least 30 seconds before the procedure, during the procedure, and five minutes after the procedure. The vital signs of the newborn were evaluated with a monitored, the duration of crying was calculated using a stopwatch, and the pain was assessed by the researcher who performed the procedure and by another researcher based on video recordings. Descriptive and Cohen's Kappa analyses were used in the statistical analysis. During the study, researchers determined that the highest pain score was during heel stick blood sampling and the lowest was during pulse oximeter probe replacement. During the procedure, the highest heart rate was recorded during heel pricking, while the lowest was recorded during pulse oximeter probe replacement, the highest respiratory rate was recorded during heel pricking, while the lowest was recorded during OG tube insertion, the lowest oxygen saturation level was during heel prick blood sampling, and the highest was during pulse oximeter probe replacement, and the longest crying duration was during heel prick blood sampling, and the shortest was during pulse oximeter probe replacement.