COVID-19 hastalığında klinik bulguların toraks Bilgisayarlı Tomografi (BT) bulguları ile korelasyonu
Correlation of clinical findings with chest computed tomography (CT) findings in COVID-19 disease
- Tez No: 732552
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BORA KORKMAZER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: COVID-19 hastalarını maksimum klinik şiddete göre sınıflandırmak için yaş, cinsiyet, altta yatan komorbiditeler ve ilk başvurudaki toraks BT skoruna dayalı yeni bir puanlama sisteminin öngörücülüğünü belirlemek. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif çalışmaya 14 Mart 2020 ile 30 Mayıs 2021 tarihleri arasında COVID-19 semptom şüphesi ile toraks BT incelemesi yapılan 405 hasta dahil edildi. Klinik verilerin toplanmasından sonra hastalar klinik olarak hastalık şiddetine göre iki gruba ayrıldı. Maksimum klinik şiddeti tahmin etmek için hastaların yaşı, cinsiyeti, altta yatan komorbiditeleri ve başlangıç BT skoru kullanılarak toplam risk skoru oluşturuldu.
Özet (Çeviri)
Aim: To present the predictive force of a new scoring system based on age, gender, underlying comorbidities, and initial CT score to stratify the patients with COVID-19 according to the maximal clinical severity. Materials and Methods: Between 14 March 2020 and 30 May 2021, 405 consecutive patients, who had chest CT examination with suspicion of COVID-19 symptoms, were included in this retrospective study. After the collection of clinical data, patients were clinically subdivided into two groups according to disease severity. A total risk score was created using age, gender, underlying comorbidities, and initial CT score of the patients to estimate the maximal clinical severity.