Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde tedavi edilen bebeklerde periferik vasküler girişim sabitlemesi: Randomize kontrollü çalışma
Peripheral vascular access securement in infants treated in the neonatal intensive care unit: A randomized controlled trial
  1. Tez No: 1008044
  2. Yazar: HARİKA DURKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİDE TAŞKIN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
Özet
Yenidoğan yoğun bakım üniteleri (YYBÜ), prematüre ve ciddi klinik sorunları bulunan yenidoğanların yaşamını sürdürebilmesi ve gelişiminin desteklenmesi açısından kritik öneme sahiptir. YYBÜ'de uygulanan tedavilerin büyük bir bölümü intravenöz yol ile gerçekleştirildiğinden, periferik intravenöz kateter (PİVK) kullanımı yenidoğanlarda en sık uygulanan invaziv girişimdir. Ancak yenidoğanların damar yapısının ince ve kırılgan olması, ciltlerinin hassasiyeti ve hareketliliklerinin kontrolsüz olması nedeniyle PİVK uygulamalarında komplikasyon gelişme riski oldukça yüksektir. Bu nedenle kateterin uygun şekilde sabitlenmesi, kateter ömrünün uzatılması ve komplikasyonların önlenmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Bu araştırma, YYBÜ'de tedavi edilen bebeklerde PİVK sabitlemesinde kullanılan şeffaf poliüretan sabitleme örtüsü ile elastik flasterin, kateter kalış süresi, komplikasyon gelişimi ve yenidoğan konforu üzerindeki etkilerini karşılaştırmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma, randomize kontrollü bir çalışmadır ve Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi YYBÜ'nde yürütülmüştür. Çalışmanın örneklemini, dahil edilme kriterlerini karşılayan toplam 63 yenidoğan oluşturmuştur. Yenidoğanlar girişim (n=31) ve kontrol (n=32) gruplarına randomize edilerek atanmıştır. Girişim grubunda PİVK sabitlemesinde şeffaf poliüretan sabitleme örtüsü, kontrol grubunda ise elastik flaster uygulanmıştır. Araştırmanın verileri Yenidoğan Tanılama Formu, Periferik İntravenöz Kateter Takip Formu ve Yenidoğan Konfor Davranış Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Çalışmada, her iki grupta kateterin en sık radial ven bölgesine yerleştirildiği belirlenmiştir. Kateter değişiminin en yaygın nedeninin her iki grupta da komplikasyon gelişimi olduğu (girişim grubunda %79,3 ile %94,7 arasında; kontrol grubunda ise %73,7 ile %91,3 arasında) gözlenmiştir. En sık görülen komplikasyonun“sızıntı-cilt yüzeyine”olduğu belirlenmiştir (girişim grubunda %57,9-%79,2; kontrol grubunda ise %28-%42,9 aralığında). Çalışmada ilk kateterizasyonda, Yenidoğan Konfor Davranış Ölçeği'ne göre konfor, ağrı ve distres bakımından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı derecede bir fark bulunmamıştır (p>0,05). Ancak çalışma sonucunda, girişim ve kontrol gruplarındaki yenidoğanların konfor puanlarının ilk günden son güne anlamlı düzeyde azaldığı görülmüştür (p<0,05). Sonuç olarak, şeffaf poliüretan sabitleme örtüsünün kateter giriş yerinin daha iyi izlenmesine olanak sağladığı, komplikasyonların erken fark edilmesini kolaylaştırdığı ve özellikle tekrarlayan kateter uygulamalarında kateter stabilitesini artırarak kalış süresini uzatabildiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Neonatal Intensive Care Units (NICUs) play a critical role in sustaining life and supporting the development of premature neonates and those with serious clinical conditions. Since the majority of treatments administered in the NICU are delivered via the intravenous route, the use of peripheral intravenous catheters (PIVCs) is the most frequently performed invasive procedure in neonates. However, due to the thin and fragile vascular structure of neonates, their sensitive skin, and limited control over their movements, the risk of complications associated with PIVC insertion and maintenance is considerably high. Therefore appropriate catheter securement is of great importance in extending catheter dwell time and preventing complications. This study was conducted to compare the effects of transparent polyurethane securement dressings and elastic adhesive bandages used for PIVC securement on catheter dwell time, complication development, and neonatal comfort in infants treated in the NICU. The research was designed as a randomize controlled trial and was carried out in the NICU of Sakarya Training and Research Hospital. The study sample consisted of a total of 63 neonates who met the inclusion criteria. Neonates were assigned to the intervention (n = 31) and control (n = 32) groups through randomize allocation. In the intervention group, transparent polyurethane securement dressings were used for PIVC fixation, whereas elastic adhesive bandages were applied in the control group. Data were collected using the Neonatal Identification Form, Peripheral Intravenous Catheter Follow-up Form, and the Neonatal Comfort Behavior Scale. In both groups, the radial vein was identified as the most frequently preferred catheter insertion site. The most common reason for catheter replacement in both groups was the development of complications (ranging from 79,3% to 94,7% in the intervention group and from 73,7% to 91,3% in the control group). The most frequently observed complication was leakage onto the skin surface (57,9%-79,2% in the intervention group and 28%-42,9% in the control group). According to the Neonatal Comfort Behavior Scale, no statistically significant differences were found between the groups in terms of comfort, pain, and distress during the first catheterization (p > 0,05). However, the comfort scores of neonates in both the intervention and control groups showed a statistically significant decrease from the first day to the last day of follow-up (p < 0,05). In conclusion, transparent polyurethane securement dressings allow better visualization of the catheter insertion site, facilitate early detection of complications, and increase catheter stability, particularly in repeated catheterizations, thereby extending catheter dwell time.