Children Online Research and Evidence in Turkey: A content analysis of literature from 2014 to 2020
Türkiye'de Çevrimiçi Çocuklar Araştırma ve Bulguları: 2014-2020 literatür içerik analizi
  1. Tez No: 732618
  2. Yazar: AYŞE ŞEYMA KAYMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAT ÇAĞILTAY, DR. AYŞE GÜL KARA AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın amacı, 2014-2020 yılları arasında Türk bilim insanları tarafından yayınlanan, çevrimiçi çocukları konu eden çalışmaların incelenmesi ve analiz edilmesidir. Bu çalışma, Avrupa genelinde 30'dan fazla ülkenin dahil olduğu Children Online: Research and Evidence projesi (CO:RE Project) kapsamında yapılmıştır. Literatür, CO:RE proje ekibi tarafından belirlenen dahil etme ve öncelik kriterleri dikkate alınarak taranmıştır. Mevcut çalışma kapsamında dahil edilme kriterleri konu uygunluğu, yaş grubu, yayın yılı, yayın dili, ulusal kapsam, çalışmaların bilimsel temele göre güvenilirliği, yayın türü ve bilim dalıdır. Bu çalışma kapsamına dahil edilen yayınların, veri tabanına kodlama ve analiz için güncellik ve alaka düzeyleri gözetilerek veri girişi yapıldı. Bu çalışmada betimsel yöntem kullanılmıştır. Toplamda 177 yayın bulundu ve dahil etme kriterlerine göre bunlardan 68'i çalışmaya dahil edildi. Sonuçlar en çok çalışılan konunun iyi hissetme olduğunu gösterdi; bu konunun ardından İnternet kullanımı, uygulamalar ve katılım; çevrimiçi güvenlik ve politika düzenlemesi, sosyal aracılık ve riskler ve zararlar konuları takip etti. En çok araştırılan grup 10-18 yaş arası çocuklardır. Çocukların İnternet kullanım tarzları ve riskle karşılaşma durumları, İnternete girilen yer, sosyal aracılık, İnternet kullanım amacı gibi faktörlere göre değişiklik göstermektedir. Risk/zarar ve aile demografiklerini araştıran çalışmaların ortak bulgusu, düşük eğitimli ve düşük gelirli aileden gelen çocukların çevrimiçi risklerle karşılaşma olasılıklarının daha yüksek olmasıdır. Çevrimiçi riskleri azaltmanın yolu çocuklara ve ebeveynlere güvenli İnternet kullanımı eğitimi vermekten geçmektedir. Araştırmacılar 'Çevrimiçi çocukların araştırılması: metodoloji ve etik' üzerine çalışmalar yapmalıdır. Lisansüstü eğitimde etik konularına daha fazla önem verilmelidir. Nicel yöntem-anket metodu dışında alternatif araştırma yöntemleri kullanılmalıdır.
Özet (Çeviri)
The goal of this study is to review and analyze literature about online children research published by Turkish scholars, between 2014 and 2020. This study was carried out as a part of Europe-wide project entitled Children Online: Research and Evidence (CO:RE Project). In the scope of this study, literature was systematically reviewed according to the inclusion and priority criteria set by CO:RE Project. In the context of the current study, inclusion criteria listed as are topic relevance, age group, publication year, the language of publication, national scope, reliability of studies according to scientific base, publication type, and scientific discipline. To include studies for analysis, publications were selected by recency and relevance. In this study, descriptive analysis method was deployed. In total 177 publications were found, and 68 of them were included in this study according to the inclusion criteria. The results showed that the most frequently studied topic was wellbeing; followed by Internet usage, practices, and engagement; online safety and policy regulation; social mediation; and risks and harm. The most researched group is children between 10-18 years old. Children's Internet usage styles show a variety of factors such as, place being accessed to the Internet, social mediation, purpose of Internet use. The common finding of studies which examined risks and harms with family status was children coming from a family with low education and low-income level were more likely to face online risks. The way to reduce online risks is to educate children and parents on safe Internet use. Researchers should conduct studies on 'Researching children online: methodology and ethics'. More emphasis should be placed on ethical issues in graduate education. Alternative research methods other than quantitative/survey could be encouraged.