Yönetim tarzlarının örgütsel iklime etkisinde yönetici karizmasının rolü
The role of executive charisma in the effect of management styles on organizational climate
- Tez No: 732662
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DENİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu araştırmanın amacı, önemli sektörlerden biri olan sağlık sektöründe belirlenen örneklem üzerinde yapılan bir alan araştırması aracılığıyla yönetim tarzının örgüt iklimine etkisinde yönetici karizmasının rolünü ortaya koymaktır. Araştırmada yönetim tarzı; otokratik yönetim, demokratik yönetim ve serbest bırakıcı yönetim olarak ele alınmıştır. Bunların örgüt iklimine etki ettiği varsayılmıştır. Aynı zamanda yöneticinin sahip olduğu karizmatik liderlik özelliklerini ifade eden yönetici karizmasının bu etkide rolü olduğu düşünülmüştür. Araştırmada yönetim tarzı, örgüt iklimi, yöneticinin karizması ve demografik özellikler ile ilgili veriler belirlenen örneklemden nicel araştırma yöntemlerinden olan anket aracılığıyla toplanmıştır. Yönetim tarzının anlaşılmasında Ali Rıza Terzi ve Türker Kurt tarafından 2005 yılında geliştirilen ve Ali Rıza Terzi tarafından 2012 yılında düzenlemesi yapılan 'Yönetici Davranışları Ölçeği- YDÖ' kullanılmıştır. Çalışanlar tarafından örgüt ikliminin nasıl algılandığına ilişkin kullanılan ölçek; Özdemir (2005) tarafından Rogg ve diğerlerinin (2001) Journal of Management dergisinde yayınlanan 'Human Resource Practices, Organizational Climate, and Customer Satisfaction' orijinal isimli makalesindeki aslına sadık kalınarak Türkçeleştirilen 'Örgüt İklimi Ölçeği'dir. Çalışmanın diğer değişkeni olan yönetici karizmasının anlaşılması amacıyla B. M. Bass tarafından geliştirilen 'Çok Faktörlü Liderlik Ölçeğinin (Multifactor Leadership Questionnaire-MLQ)' karizma boyutuna ilişkin ifadeleri kullanılmıştır. Çalışmada verilerin analizinde SPSS 26.0 ve SmartPLS istatistik programları kullanılmıştır. Sağlık sektöründen elde edilen veriler aracılığıyla yapılan analizler sonucunda yönetim tarzının örgüt iklimini pozitif ve anlamlı bir şekilde etkilediği bulgulanmıştır. Ayrıca yönetim tarzının örgüt iklimine etkisinde yönetici karizmasının aracılık rolü de analiz verilerine göre desteklenmiştir. Bu nedenle çalışmanın yönetim tarzı, örgüt iklimi ve yönetici karizması ile ilgili literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the role of executive/manager charisma in the effect of management style on organizational climate through in the field study on a sampling determined in the field of health, which is one of the important sectors. The quantitative research method was conducted in this study and a survey technique was employed for data gathering for management style, organizational climate, executive charisma, and demographic characteristics in the health sector. To understand the management style was used“The Manager Behavior Scale”was developed by Ali Rıza Terzi and Turker Kurt in 2005, and edited by Ali Rıza Terzi in 2012. To measure how the organizational climate is perceived by the employees is the“Organizational Climate Scale”translated by Özdemir (2005), adhering to the original article titled“Human Resources Practices, Organizational Climate and Customer Satisfaction”developed and published in the Management Journal by Rogg at al. (2001) were used. And to measure executive charisma, which is the other variable of the study, the expressions related to the charisma dimension of the“Multifactor Leadership Questionnaire (MLQ)”developed by B. M. Bass were used. In the research, during the analysis phase of data, SPSS 26.0 and SmartPLS statistics programs were used. As a result of the analysis made of the data obtained from the health sector, it has been determined that the management style affects the organizational climate positively and meaningfully. The mediating role of executive charisma in the effect of management style on organizational climate was also supported according to the analysis data. Therefore it is thought that the study will contribute to the literature on management style, organizational climate, and executive charisma.