Sosyal ve ekonomik destek hizmetinden faydalanan çocuğu olan kadınlar: Yoksulluk algıları, deneyimleri ve baş etme yöntemleri
Women with children benefiting from social and economic support services: Poverty perceptions, experiences and coping methods
- Tez No: 732661
- Danışmanlar: PROF. DR. KASIM KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 269
Özet
Bu araştırma, haklarında korunma kararı olmaksızın bir yıl ve uzun süreli SED hizmeti ile aile yanında desteklenen çocuğu olan kadınların yoksulluk kavramına ilişkin algılarını ortaya koymayı, gündelik yaşantılarına ait deneyimlerinin temel haklar içerisinde yer alan beslenme, barınma, eğitim, sağlık ve sosyal yaşam üzerinden anlaşılmasını ve karşılaşılan güçlüklerden doğan baş etme yöntemlerinin ortaya çıkarılmasını hedeflemektedir. Aynı zamanda araştırma, kadınların hizmetten faydalanma sürecini değerlendirerek bu hizmetin mevcut yoksulluk algı ve yaşantılarında meydana getirdiği değişimi ortaya koymaya yönelik gerçekleştirilmiştir. Fenomenolojik yaklaşımın temel alındığı, nitel desende tasarlanan bu araştırmada maksimum çeşitlilik örneklemesi kullanılarak 15 kadın ile yarı yapılandırılmış görüşme formu arayıcılığıyla derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Veri inşa sürecinin tamamlanmasının ardından elde edilen veriler tematik analiz yoluyla çözümlenmiştir. Bu çerçevede 3 ana tema görünür olmuştur: Kadınların Yoksulluğa Yönelik Algıları, Kadınların Yoksulluk Deneyimleri ve Baş Etme Yöntemleri, SED Hizmetinin Değerlendirilmesi. Araştırma sonucunda yoksul kadınlar yoksulluk kavramını beslenme, barınma, giyim gibi temel gereksinimlere ulaşamamak ve parasal sistemin dışında ruhsal/ duygusal yetersizliğe neden olan bir kavram şeklinde tanımlamışlardır. Kadınların yoksulluğun nedenleri kapsamında mikro ve mezzo ölçekte bir sorgulama içerisinde oldukları, yoksulluk yaşantısı içerisinde birçok farklı olumsuz duyguyu aynı anda yaşadıkları ve hem bu duygular hem de erişilemeyen haklar çerçevesinde mücadele yöntemleri geliştirdikleri anlaşılmıştır. Beklenen mücadele yöntemlerinde ise hayırseverlik ve hak temelli politikalar kıskacında bir ikililik söz konusudur. Kadınların gündelik yaşam deneyimlerinin toplumsal cinsiyet rolleriyle bağlantılı sorunlar doğurduğu ve kadınların asgari insani bir yaşam çizgisinin çok daha altında oldukları görülmüştür. SED hizmetinin yoksulluk algı ve yaşantılarda önemli dönüşümler yarattığı ve hizmetin temel haklara ulaşabilmek için kullanıldığı anlaşılmıştır. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda hizmetten faydalanan aile bireylerinin güçlendirilmesine ve SED hizmetinin uygulanma sürecine ilişkin öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to analyze the perceptions of the women's with children who are supported with the Social and Economic Support (SED) service for one year and for a long time, without a protection decision, regarding the concept of poverty and their daily life experiences, through nutrition, shelter, education, health, and social life, which are included in the fundamental rights. This study aims to evaluate the process of benefiting from the service, revealing coping methods arising from the difficulties encountered and reveal the change this service has brought about in current poverty perceptions and experiences. In this study, which is based on the phenomenological approach and designed in a qualitative design, in-depth interviews were conducted with 15 women through a semi-structured interview form, using maximum diversity sampling. After completing the data construction process, the data acquired were analyzed through thematic analysis. In this framework, three main themes became visible Women's Perceptions of Poverty, Women's Poverty Experiences and Coping Methods, Evaluation of SED Service. As a result of the research, disadvantaged women's defined the concept of poverty as not being able to reach the needs such as nutrition, shelter, clothing and a concept that causes social exclusion outside the monetary system. It has been understood that they are in a micro-and mezzo-scale questioning within the scope of the causes of poverty, they experience many different negative emotions at the same time in the life of poverty and they develop methods of struggle within the framework of both these feelings and inaccessible rights. In the standard methods of struggle, there is a duality between philanthropy and rights-based policies. It has been observed that daily life experiences cause problems related to gender roles and those women's are far below a minimum human lifeline. It has been understood that the SED service has created significant transformations in the perception and experience of poverty and that the service is used to achieve fundamental rights. Recommendations have been developed regarding the strengthening of family members who benefit from the service and the implementation of the SED service.