Relations sino-américaines entre coopération et rivalité: La Guerre froide 2.0 ?
Rekabet ve işbirliği arasında Amerika-Çin ilişkileri: Soğuk Savaş 2.0 ?
  1. Tez No: 732667
  2. Yazar: FURKAN SARPER KÖSEOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TOLGA BİLENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
ABD-Çin ilişkileri, iki devlet arasında Soğuk Savaş döneminde 1970'li yıllara kadar diplomatik ilişkileri yokluğu ile şekillense de bu tarihten itibaren normalleşme ile birlikte yeni bir döneme girilmiştir. Çin, bu dönemde ortaya konan reformları takriben göstermiş olduğu ekonomik büyüme ile birlikte 2022 yılında ekonomi, askeri gibi birçok alanda ABD'nin ardından dünyanın en büyük ikinci gücü haline gelmiştir. Çin bu yükseliş hızı ile birlikte ABD'nin üstünlüğü ile şekillenen Soğuk Savaş sonrası dönemde ABD karşısına çıkan en büyük güç olarak ortaya çıkmıştır. Özellikle son on yılda Çin'de Xi Jinping'in iktidara gelmesi ve ABD yönetimlerinin izledikleri stratejiler gerilimi arttırmaktadır. Bu durum iki devlet arasında uluslararası sistemde hâkim güç olabilmek için büyük güçler rekabeti olarak tanımlanabilecek bir rekabeti beraberinde getirmiştir. Bununla birlikte 1990'lı yıllardan beri artan küreselleşme dalgası ve karşılıklı bağımlılığın etkisi ile birlikte iki devlet arasındaki ilişkilerde birçok iş birliği alanı yaratmıştır. Rekabet ve iş birliği arasında gidip gelen bu ilişkilerin dinamikleri ABD-Sovyet ilişkilerine benzer yeni bir Soğuk Savaş'a dair tartışmaları ortaya çıkmıştır. Bu kapsamda bu çalışmanın amacı, ABD-Çin ilişkilerinin rekabet ve iş birliği arasındaki durumunu incelemek, ilişkilerinin dinamiklerinin büyük güçler rekabeti çerçevesinde Soğuk Savaş'a benzerliğini ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
Although US-China relations were marked by the absence of diplomatic relations between the two states until the 1970s during the Cold War period, the normalisation of relations has introduced a new chapter since that time. With the rise in economic power following the reforms introduced during this period, China has become the second major global power behind the United States in many areas such as the economy and the military by 2022. With this rise, China has become the biggest power to challenge the primacy of the United States in the post-Cold War era. Over the past decade, Xi Jinpings's administration in China and the strategies pursued by US administrations have increased tension. This has led to a competition between the two states that can be defined as the competition of the great powers to become the dominant power in the international system. However, the rising of globalisation and the impact of interdependence since the 1990s have created many areas of cooperation in bilateral relations. The dynamics of these relations, which vacillate between competition and cooperation, have given rise to discussions of a New Cold War similar to the US-Soviet Union rivalry. The aim of this research is to analyse the state of China-US relations between rivalry and cooperation, in order to reveal the similarity of the dynamics of their relations with the Cold War in terms of great power competition.