The effect of language awareness activities on preparatory school students' foreign language writing anxiety levels
Dil farkındalığı etkinliklerinin hazırlık okulu öğrencilerinin yabancı dil yazma kaygı düzeylerine etkisi
  1. Tez No: 732679
  2. Yazar: EMRAH DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEMET YAYLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Öğrencilerin yabancı bir dilde paragraf yazarken hissettikleri kaygının literatürde çok önemli bir yeri vardır, çünkü bu kaygı onların yazma performansını büyük ölçüde aksatmakta, yazma becerisine bakış açılarını ve hatta dil öğrenmeye yönelik tutumlarını etkilemektedir. Bu nedenle, bu kaygıyla başa çıkmanın yolları araştırılmalıdır. Bu çalışmada ikinci dil yazma kaygısını etkileyen bir diğer faktör olan dil farkındalığı araştırılmıştır. Bu çalışmanın amacı, bir grup İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Yabancı Diller Yüksekokulu hazırlık sınıfı öğrencisinin ikinci dil yazma kaygı düzeylerini incelemek ve çeşitli dil farkındalığı etkinliklerinin bu öğrencilerin ikinci dilde yazma kaygı düzeylerine etkisinin olup olmadığını araştırmaktır. Bu amaçla, araştırmaya 2020-2021 Eğitim Öğretim Yılı güz ve bahar yarıyıllarında hazırlık sınıfında öğrenim gören toplam 35 tane A2 düzeyinde öğrenci katılmıştır. İlk olarak, Cheng (2004) tarafından geliştirilen İkinci Dilde Yazma Kaygısı Envanteri'nin (SLWAI) Öztürk ve Saydam (2014) tarafından hazırlanan Türkçe uyarlaması, katılımcılara ikinci dilde yazma kaygısını ölçmek için ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Daha sonra katılımcılar rasgele örnekleme yöntemi ile deney ve kontrol olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Dil farkındalığı etkinliklerinin öğrencilerin ikinci dilde yazma kaygısı üzerindeki etkilerini ortaya çıkarmak için deney grubu ile 5 hafta boyunca 45 dakika süren, paragraf türü bulma, cümleleri sıralama, hatalar bulma-düzeltme, paragraf tamamlama ve yeniden yazma etkinliklerinin yer aldığı ekstra çevrimiçi dersler yapılmıştır. Ayrıca tüm katılımcılar 11 hafta boyunca online yazma dersine katılarak toplamda 5 farklı konuda paragraf yazmışlardır. Paragraflar iki bağımsız öğretim görevlisi tarafından notlandırılmış ve analiz için her ödevin ortalama puanları alınmıştır. Nicel veriler ise SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuçlar, tüm katılımcıların çalışmanın başında yüksek ve orta düzeyde yabancı dilde yazma kaygısına sahip olduklarını ortaya koydu. Deney grubu öğrencilerinin ikinci dilde yazma kaygı düzeyleri cinsiyete göre farklılık göstermezken, kontrol grubundaki kız öğrencilerin ikinci dilde yazma kaygılarının nispeten yüksek olduğu ortaya çıkmıştır. Son testte ise deney grubu öğrencilerinin ikinci dilde yazma kaygı düzeyi, kontrol grubu öğrencilerine göre anlamlı düzeyde düşük bulunmuştur. Bu durum, dil farkındalığı etkinliklerinin ikinci dil yazma kaygısı üzerindeki etkisini araştırmayı amaçlayan ve deney grubu öğrencileriyle yapılan ekstra derslerle açıklanabilir. Ekstra oturumların deney grubu öğrencilerinin ikinci dil yazma kaygısı düzeylerine olumlu etkisi olduğu sonucuna varılabilir. Ayrıca, son testte gruplar içinde ikinci dil yazma kaygısı düzeyleri açısından cinsiyetler arasında anlamlı bir farklılık gözlenmemiştir. Araştırmanın bir diğer önemli bulgusu, öğrencilerin yazma ödevi puan ortalamalarının deney ve kontrol grupları arasında anlamlı bir farklılık göstermediğini, bu da deney grubuna uygulanan ekstra çalışmanın katılımcıların ikinci dilde yazma becerileri üzerinde herhangi bir etkisinin olmadığını ortaya koymuştur. Çalışma, sınıfta dil farkındalığının teşvik edilmesinin, öğrencilerin ikinci dilde yazma kaygısı düzeyleriyle baş etmenin etkili bir yolu olabileceğini öne sürmektedir.
Özet (Çeviri)
The anxiety that learners feel while writing paragraphs in a foreign language has a very important place in the literature because this anxiety greatly hinders their writing performance, affects their perspective on the writing skill, and even their attitudes towards language learning. Therefore, ways to deal with this anxiety should be explored. In this study, another factor affecting L2 writing anxiety, language awareness was explored. The aim of this study is to examine the L2 writing anxiety levels of a group of preparatory school students at Izmir Institute of Technology, School of Foreign Languages and to investigate whether various language awareness activities have an effect on these students' L2 writing anxiety levels. To this end, a total of 35 A2 level students studying at the preparatory school in the fall and spring semesters of the 2020-2021 Academic Year participated in the study. First, the Second Language Writing Anxiety Inventory (SLWAI) developed by Cheng (2004) was administered in Turkish (adapted by Öztürk & Saydam, 2014) as the pretest and posttest to measure the L2 writing anxiety of the participants. Then the participants were separated into two groups as experimental and control by random sampling method. In order to find out the effects of language awareness activities on students' L2 writing anxiety, extra online lessons were conducted with the experimental group for 5 weeks, each lasting 45 minutes, in which activities such as finding paragraph type, sorting sentences, finding and correcting errors, completing paragraphs and rewriting were applied. In addition, all participants attended the online writing course for 11 weeks and wrote paragraphs on 5 different topics in total. These paragraphs were graded by two independent instructors and the mean scores for each assignment were taken for the analysis. The quantitative data were analyzed using the SPSS program. The results revealed that all participants had high and medium level of L2 writing anxiety at the beginning of the study. While experimental group students' L2 writing anxiety levels did not differ in terms of gender, female students were found to have relatively high level of L2 writing anxiety in the control group. In the post test, however, experimental group students' L2 writing anxiety level was found to be significantly lower than control group students' L2 writing anxiety level. This could be explained with the extra sessions conducted with experimental group students, which aimed to explore the effect of language awareness activities on L2 writing anxiety. It could be concluded that extra sessions had a positive effect on L2 writing anxiety levels of experimental students. Moreover, no significant difference was observed between genders in terms of L2 writing anxiety levels within groups in the posttest. Experimental group students' final L2 writing anxiety levels were found to be significantly lower than their initial L2 writing anxiety levels. Nevertheless, no statistically significant difference was observed between initial and final L2 writing anxiety levels of the students in the control group. Another important finding of the study revealed that the mean of writing assignment scores of students did not differ significantly between experimental and control groups, which meant that the treatment the experimental group received did not have any effect on participants' L2 writing achievement. The results of the study concluded that although a higher level of LA activities had a positive effect on the L2 writing anxiety levels of the students, their writing assignment scores did not show any difference. The study suggests the promotion of language awareness in the class could be an effective way of dealing with L2 writing anxiety levels of students.