Azerbaycan petrol şirketi socar'ın Türkiye yatırımlarının Türkiye ve Azerbaycan ilişkisine etkisi
The effect of Azerbaijan petroleum company socar's investments in Turkey on the relationship of Turkey and Azerbaijan
  1. Tez No: 732678
  2. Yazar: AYSEL ASGARLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH SERBEST
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
SOCAR (State Oil Company of Azerbaijan Republic) Azerbaycan'ı uluslararası ilişkilerde temsil etmektedir. SOCAR petrol pazarında dünyanın ilk beşini paylaşmaktadır. Azerbaycan petrolü geçmişten beri önemini korumuş ve korumayada devam etmektedir. Sovyetler dağıldıktan sonra bağımsızlığını ilan eden Azerbaycan'da o dönem Cumhurbaşkanı olan Ebulfez Elçibeyin 13 Eylül 1992 tarihinde imzaladığı kararnameyle“Azerineft”Devlet Konsernini ve“Azernefkimya”Üretim Birliği'ni Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Petrol Şirketi, SOCAR adı altında birleştirilmiştir (SOCAR Global, 2017). Bu çalışmanın amacını SOCAR'ın Türkiye'ye yapmış olduğu yatırımlar ve bu yatırımların Türkiye- Azerbaycan ilişkilerine etkilerinin analiz edilmesidir. Bu doğrultuda petrol veya doğal gaz enerji kaynaklarının dağıtımı ve iki ülke arasındaki ticaret ilişkilerine de değinilmiştir. Çalışmada bu bağlamda nitel araştırma desenlerinden literatür taraması yöntemi kullanılarak gerekli araştırmalar yapılmıştır. Bu araştırmalar Google Akademi, Ulusal Tez Merkezi, SOCAR Dergileri ve internet veri tabanları kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SOCAR (State Oil Company of Azerbaijan Republic) represents Azerbaijan in international relations. SOCAR shares the world's top five in the oil market. Azerbaijan oil has maintained its importance since the past and continues to do so. In Azerbaijan, which declared its independence after the collapse of the Soviet Union, the“Azerineft”State Concert and the“Azernefkimya”Production Union were merged under the name of SOCAR, the State Oil Company of the Republic of Azerbaijan, with the decree signed by Ebulfez Elchibey, who was the President at that time, on September 13, 1992 (SOCAR Global, 2017). The purpose of this study is to analyze SOCAR's investments in Turkey and the effects of these investments on Turkey-Azerbaijan relations. In this direction, the distribution of oil or natural gas energy resources and the trade relations between the two countries are also mentioned. In this context, necessary studies were carried out by using the literature review method, one of the qualitative research designs. These studies were conducted using Google Academy, National Thesis Center, SOCAR Journals and internet databases.