Süreç temelli yazma öğretiminin B1 düzeyi İngilizce hazırlık öğrencilerinin yazma becerileri ve yazma kaygılarına etkisi (Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi örneği)
The effect of process-based writing approach on the writing skills and writing anxiety of English preparatory students of B1 level (The sample of Muğla Sıtkı Koçman University)
  1. Tez No: 848292
  2. Yazar: ŞEBNEM İLHAN AGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABAHATTİN DENİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Dünyadaki küresel gelişmelere bağlı olarak ülkemizde de ilköğretim programlarına dâhil edilen yabancı dil öğretimi, yükseköğretim programlarında hazırlık sınıfları ve fakülte ile yüksekokulların zorunlu dersleri dahil olmak üzere uzun bir süreçte yüksek maliyetle yürütülmeye çalışılsa da istenilen hedeflere ulaşılamadığı görülmektedir. Bu durumun, yabancı dil derslerinin eğitimin her kademesinde, çoğunlukla programı yetiştirme kaygısı ile geleneksel yöntem ve tekniklerin kullanılarak yeterli tekrara yer verilemeden ürün temelli olarak yürütülmeye çalışılmasından kaynaklandığı düşünülmektedir. Kavranıp öğrenilmesi en zor becerilerden biri olan, yazma becerisinin de, diğer beceriler ile tümleşik olarak ürün temelli yürütüldüğü görülmektedir. Genellikle öğrenen için üretilmesi uzun ve emek isteyen bir süreç, öğreten için ise değerlendirilmesinin zor olması nedeniyle her iki taraf açısından da en çok ihmal edilen beceri olduğu söylenebilir. Bu araştırmada, B1 isteğe bağlı hazırlık öğrencilerinin İngilizce yazma becerisini geliştirmeye yönelik olarak hazırlanan yedi basamaklı süreç temelli yazma öğretimi ile yazma becerisinin geliştirilmesi ile ilgili güçlüklerin azaltılması ve öğrenenin kendi öğrenme sürecinde aktif rol alması ile yazma becerisinde gelişme kaydetmesi ve yazma kaygısının azalması hedeflenmiştir. Bu araştırmada, hem nicel hem nitel araştırma yöntemlerinin bir arada kullanıldığı karma yöntem desenlerinden, açımlayıcı sıralı desen kullanılmıştır. Araştırmanın ilk aşamasında, ön-test-son-test kontrol gruplu yarı deneysel desen uygulanarak süreç temelli yazma öğretiminin yazma becerisini artırmaya yönelik etkisi incelenmiştir. Daha sonra, süreç temelli yazma öğretimi öncesi ve sonrasında öğrencilerin yabancı dilde yazma kaygı düzeylerinde farklılık olup olmadığına yönelik olarak kaygı ölçeği uygulanmıştır. Son olarak ise süreç temelli yazma öğretiminin yazma becerisini artırmaya etkisi ve öğrencilerin uygulama öncesi ve sonrası yabancı dilde yazma kaygı düzeylerindeki farklılıklar, nitel yarı yapılandırılmış görüşme yoluyla derinlemesine incelenmeye çalışılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2017-2018 öğretim yılında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Muğla Sıtkı Koçman Yabancı Diller Yüksek Okulu'nda B1 isteğe bağlı hazırlık programına devam eden 21 kontrol ve 21 deney grubu öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada sonuç olarak, araştırmaya katılan deney grubu ve kontrol grubu öğrencileri arasında yazma becerisi başarı son-test puanları arasında anlamlı bir fark olduğu bulunmuştur. Her iki grubun puanları karşılaştırıldığında anlamlı farklılık deney grubu lehine sonuçlanmıştır. Deney grubuna katılan öğrencilerin, kontrol grubu öğrencilerine göre daha yüksek İngilizce yazma becerilerine sahip oldukları söylenebilir. Bir diğer sonuç ise, deney ve kontrol grubu öğrencilerinin yabancı dilde yazma kaygı puan ortalamaları arasında anlamlı bir fark bulunduğu görülmektedir. Bu durum, süreç temelli yazma öğretimi uygulanan deney grubu öğrencilerinin kontrol grubu öğrencilerine göre kaygı düzeylerinde azalma olduğu şeklinde yorumlanabilir. Öğrenciler, süreç temelli yazma etkinliklerinin yazma becerisini geliştirmeye yönelik olarak, düzeltme ve tekrar yazma aşamalarında, dilbilgisi, paragraf ve e-mail yapısı, kelime bilgisi, kalıplar, yazım ve planlama ile ilgili kazanımlara sahip olduklarını belirtmektedir. Akran değerlendirmesi ve sergileme aşamaları ile de akranlarının yazdıkları metinleri de görerek kendi yazma becerileri ile ilgili farkındalık kazandıklarını da vurgulamaktadırlar. Araştırma sonuçlarına göre, Yükseköğretim düzeyinde, yabancı dil öğretiminde yazma dışındaki diğer beceri alanlarında da süreç temelli öğretim yaklaşımlarına ihtiyaç olduğu söylenebilir. Ayrıca öğretimin her kademesinde hem ana dilde hem de yabancı dilde süreç temelli yazma öğretimine ilişkin karma araştırma yöntemleri kullanılan araştırmalar yürütülerek sonuçlarının paylaşılmasında fayda olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Depending on the global developments in the world, foreign language teaching has also been included in primary education programs in our country. Although it has been tried to be carried out in a long period of time with a high cost both in preparatory classes in higher education programs and compulsory courses of faculties, it is seen that the desired goals cannot be achieved. It is thought that this situation arises from the fact that foreign language lessons are carried out at all levels of education, mostly with the concern of keeping up the pacing of the syllabus, using traditional methods and techniques, and trying to be carried out on a product-based basis without sufficient repetition. It is seen that the writing skill, which is one of the most difficult skills to comprehend and learn, is carried out on a product-based basis, integrated with other skills. Since it is generally a long and laborious process to produce for the learner, and difficult for the teacher to evaluate, it can be said that it is the most neglected skill for both parties. In this study, it was aimed to reduce the difficulties related to the development of writing skills with the seven-step process-based writing instruction prepared to improve the English language writing skills of B1 optional preparatory students, and to improve writing skills and reduce writing anxiety by letting the learners take an active role in their own learning process. In this research, the exploratory sequential design that is one of the mixed method designs in which both quantitative and qualitative research methods are utilized together, was used. In the first stage of the research, by applying a pre-test-post-test control group quasi-experimental design, the effect of process-based teaching writing on increasing writing skills was examined. Then, the anxiety scale was applied to determine whether there was a difference in the foreign language writing anxiety levels of the students before and after the process-based writing instruction. Finally, the effect of process-based teaching writing on increasing writing skills and the differences in students' writing anxiety levels before and after the practice were tried to be examined in depth through qualitative semi-structured interviews. The study group of the research consists of 21 control and 21 experimental group students attending the B1 optional preparatory program at Mugla Sitki Kocman University, Mugla Sitki Kocman School of Foreign Languages in the academic year of 2017-2018. As a result of the study, it was found that there was a significant difference in the writing skill achievement post-test scores of the students in the experimental group and the control group participants. When the scores of both groups were compared, a significant difference resulted in favor of the experimental group. It can be said that the students participating in the experimental group have higher English writing skills than the control group students. According to another result, it is seen that there is a significant difference between the foreign language writing anxiety mean scores of the experimental and control group students. This situation can be interpreted as the decrease in anxiety levels of the students in the experimental group, to whom process-based writing instruction was applied. Students state that process-based writing activities that are carried out to improve students' writing skills have gained them grammar, paragraph and e-mail structure, vocabulary, patterns, spelling and planning in the correction and rewriting stages of the process. They also emphasize that they gained awareness about their own writing skills by seeing the texts written by their peers through the peer assessment and display stages. According to the results of the research, it can be said that there is a need for process-based teaching approaches in foreign language teaching at the higher education level in other skill areas other than writing. In addition, it can be said that it would be beneficial to share the results by conducting researches using mixed research methods on process-based writing teaching in both mother tongue and foreign language at all levels of education.