Blok tabanlı Arduino kod oluşturmaya yönelik web portal tasarımı
Web portal design for creating block-based Arduino code
- Tez No: 732695
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MESUT ÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Tüm dünyada artan bilgisayar kullanımıyla birlikte programlama öğrenimin önemi artmış ve her geçen gün kodlama meraklısı öğrenciler programlama dili öğrenmek için yeni yöntemler arayışına girmişlerdir. Bunun sonucu olarak her düzeydeki eğitim kurumlarında kodlama eğitimleri verilmeye başlanmıştır. Özellikle ilk ve ortaokul düzeyinde öğrenciler için kodlama eğitimi oldukça zor ve sıkıcı bir süreçtir. Bu nedenle bu seviyelerdeki öğrenciler için kodlama eğitimleri görsel blok tabanlı platformlar üzerinde gerçekleştirilmektedir. Bu çalışmada herhangi bir programlama dili bilmeyen kodlama meraklısı öğrencilerin Arduino kartlara yönelik kodlarını yazmalarını sağlamak için blok tabanlı görsel kodlama yöntemiyle web ortamında geliştirilen portal tasarımı sunulmuştur. Aynı zamanda bu portal yeni başlayanlar için algoritma öğretimi amacıyla da kullanabilecektir. Geliştirilen blok tabanlı Arduino kod oluşturma web portal, internet bağlantısı olan bilgisayar, tablet veya mobil cihazlar gibi çeşitli platformlarda çalışmaktadır. Portal tüm platformlara ve tarayıcılara uyumlu olacak şekilde tasarlanmıştır. Portal üzerindeki ara yüzde yer alan sürükle bırak butonları yardımıyla blok tabanlı kodlar kolayca oluşturulabilmekte, bu kodlar Arduino kartlarını kontrol kodlarına dönüştürülebilmekte ve kodlar dosya çıktısı olarak indirilebilmektedir. Ayrıca istenilen kod blokları ile oluşturulan projeler kaydedilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
With the increasing use of computers all over the world, the importance of learning programming has increased, and students who are interested in this subject every day have sought new methods to learn programming languages. As a result of this, coding practices have been started to be given in educational institutions at all levels. Learning to code is a very difficult and boring process, especially for primary and secondary school students. For this reason, the teaching of programming is carried out on visual block-based platforms for students at these levels. In this study, the portal design developed in the web environment with the block-based visual coding method is presented in order to enable coding enthusiast students who do not know any programming language to write their codes for Arduino cards. At the same time, this portal can be used to teach algorithms to beginners. The developed block-based Arduino code generation web portal works on various platforms such as computers, tablets or mobile devices with internet connection. The portal is designed to be compatible with all platforms and browsers. With the help of drag and drop buttons on the interface on the portal, block-based codes can be easily created, these codes can be converted into control codes of Arduino cards and the codes can be downloaded as file output. In addition, the projects created with the desired code blocks can be saved.