Production of nanoemulsions using bitter orange juice and improvement of its antioxidant activity by encapsulation
Turunç suyu kullanılarak nanoemülsiyonların üretilmesi ve enkapsülasyon ile antioksidan aktivitesinin arttırılması
  1. Tez No: 732694
  2. Yazar: ŞELALE YALÇINÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ERÇELEBİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Turunç suyu içinde zeytinyağı (O/W) nanoemülsiyonları, sızma zeytinyağının yağ (EVOO), turunç suyunun (pH 2.57) su fazı ve Tween80, Span20, sakaroz monopalmitat (SMP) ve ayçiçeği lesitini (SL) ikili kombinasyonlarının surfaktan olarak kullanılarak 25 °C'de faz inversiyon kompozisyonu yöntemiyle hazırlandı. Nanoemülsiyonların görsel görünümü, transparanlığı, mikro yapısı ve parçacık boyut dağılımı, surfaktan karışım kompozisyonundan ve konsantrasyonundan etkilendi. Surfaktan tipinin ve parçacık boyutunun nanoemülsiyonların oksidatif stabilitesi üzerindeki etkisi izotermal DSC yöntemi ile belirlendi. En iyi oksidatif stabilite, işlenmemiş EVOO'da gözlendi, bunu sırasıyla Tween80/SL nanoemülsiyonları, Tween80/SMP nanoemülsiyonları ve Tween80/Span20 nanoemülsiyonları izledi. Eklenen hidrokolloid tipinin (keçiboynuzu zamkı, ksantan, iyota-karragenan) ve konsantrasyonunun (%0-0,40), fiziksel (görsel görünüm, transparanlık, mikro yapı, parçacık boyutu) ve reolojik (kıvam göstergesi, akış indeksi, görünür viskozite) özellikler üzerine etkisi araştırıldı. Aynı tip hidrokolloid, emülsiyon kompozisyonundan bağımsız olarak tüm nanoemülsiyonlarda benzer trend gösterdi. Nanoemülsiyonlar chia zamkı (CG) ve ksantan zamkı (XA) ile dondurarak kurutma ile mikrokapsüllendi. Farklı işlem uygulanmış nanoemülsiyonların fiziksel (mikro yapı, parçacık boyutu, parçacık boyut dağılımı) ve kimyasal (toplam antioksidan aktivite (AA), toplam fenolik içerik (TP), yapısal karakterizasyon (FT-IR spektroskopisi)) özellikleri araştırıldı. XA ile mikroenkapsülasyonda, Tween80/Span20, Tween80/SMP ve Tween80/SL nanoemülsiyonlarının AA'sında sırasıyla %17, 47 ve 120 artışa ve TP'sindedeki 5,8, 7,2 ve 5,9 kat artış eşlik etti. CG ile mikroenkapsülasyonda, Tween80/Span20, Tween80/SMP ve Tween80/SL nanoemülsiyonlarının AA'sında sırasıyla 7,5, 7,13 ve 9,3 kat artışa TP'sindeki sırasıyla 9,3, 12,4 ve 10.1 kat artış eşlik etti.
Özet (Çeviri)
Olive oil-in-bitter orange juice (O/W) nanoemulsions were prepared by phase inversion composition method at 25 °C, where extra virgin olive oil (EVOO) was used as an oil, bitter orange juice (pH 2.57) was used as an aqueous phase and, binary combinations of Tween80, Span20, sucrose monopalmitate (SMP) and sunflower lecithin (SL) were used as surfactants. Visual appearance, transparency, microstructure, and droplet size distribution of the nanoemulsions were influenced by surfactant blend composition and concentration. The effect of surfactant type and droplet size on the oxidative stability of nanoemulsions was determined by the isothermal DSC method. The best oxidative stability was observed in unprocessed EVOO, followed by Tween80/SL nanoemulsions, Tween80/SMP nanoemulsions, and Tween80/Span20 nanoemulsions, respectively. The influence of type and concentration (0-0.40%) of added hydrocolloid (locust bean gum, xanthan, iota-carragenan) upon physical (visual appearance, transparency, microstructure, droplet size) and rheological (consistency index, flow index, apparent viscosity) properties of nanoemulsions were investigated. The same type of hydrocolloid showed a similar trend in all nanoemulsions regardless of the emulsion composition. Nanoemulsions were microencapsulated by freeze-drying with chia gum (CG) and xanthan gum (XA). Physical (microstructure, droplet size, droplet size distribution) and chemical (total antioxidant activity (AA), total phenolic content (TP), structural characterization (FT-IR spectroscopy)) properties of different processed nanoemulsions were investigated. Microencapsulation with XA increased AA of Tween80/Span20, Tween80/SMP, and Tween80/SL nanoemulsions by 17, 47, and 120% accompanied by 5.8, 7.2 and 5.9 times rise in TP, respectively. Microencapsulation with CG produced a 7.5, 7.13 and 9.3 times increase in AA along with a 9.3, 12.4 and 10.1 times rise in TP of Tween80/Span20, Tween80/SMP, and Tween80/SL nanoemulsions, respectively.