Optimization of variable stiffness curved composite panels utilizing nurbs reference paths
Nurbs referans yollarını kullanan değişken sertlikli kavisli kompozit panellerin optimizasyonu
  1. Tez No: 732706
  2. Yazar: KAAN ÇİMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALTAN KAYRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Değişken rijitlikli kompozit yapı konsepti 1972 yılından beri çalışılmaktadır, ancak bu konsept, otomatik fiber yerleştirme imalat makinelerinin sanayide kullanılmaya başlanmasıyla yeni bir çağa adım atmıştır. Bu çalışmada, üç boyutlu (3B) değişken rijitlikli kompozit yapılar için optimizasyon yöntemi sunulmaktadır. Mevcut çalışmanın önceki çalışmalardan temel farkı, referans yerleşim yolunun üç boyutlu (3B) düzgün olmayan rasyonel eğriler (NURBS) tarafından tanımlanmasıdır. Metodoloji, NURBS tarafından bir referans yolunun tanımlanmasına ve NURBS parametrelerinin, kısıtsız ve kısıtlı optimizasyon kullanarak toplam gerinim enerjisini ve 3B eğri kompozit panelin burkulma yükünü en aza indirmek için Parçacık Sürü Optimizasyonu (PSO) yöntemini kullanarak optimize etmeye dayanmaktadır. Sonuçlar, NURBS tarafından tanımlanan referans yerleştirme yolunun, nihai tasarımın toplam gerinim enerjisi ve burkulma yükünü en aza indirecek şekilde başarıyla optimize edildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Variable stiffness composite structure concept has been studied since 1972; however, this concept is stepped into a new age after the automated fiber placement manufacturing machines are started to be used in industry. This study presents an optimization method for three-dimensional (3D) variable stiffness composite structures. The main contribution of the current study is the definition of the reference lay-up path by Non-Uniform Rational B Splines (NURBS) in 3D. The methodology is based on defining a reference path by NURBS and optimizing the NURBS parameters by using the Particle Swarm Optimization (PSO) method to minimize the total strain energy and maximize buckling load of the 3D curved composite panel utilizing unconstrained and constrained optimization. The results show that the reference lay-up path defined by NURBS is successfully optimized such that the total strain energy and the buckling load of the final design are minimized.