Zeytin yaprağı ekstraktının transdermal uygulamada kullanımının incelenmesi
Investigation of the use of olive leaf extract in transdermal application
- Tez No: 732707
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM DOĞAN AYDENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Zeytin yaprağı sağlığa olumlu etkileri nedeniyle araştırmacıların ve tüketicilerin ilgisini çekmektedir. Hidroksitirozol, tirozol, kafeik asit ve oleropin (oleuropein) gibi polifenollerle en iyi polifenol kompleksi olarak kabul edilmektedir. İşlenmemiş zeytin meyve ve yapraklarında bol miktarda bulunan oleropinin zeytin ağacındaki ana fenolik bileşik olduğu bilinmektedir. Önemli miktarda oleropin içeren zeytin ağacının yapraklarından ekstrakte edilen fenolik fraksiyonun, yüksek bir antioksidan aktiviteye sahip olduğu ve oksidasyona karşı güçlü önleyici etkiler gösterdiği yapılan çalışmalarla kanıtlanmıştır. Çalışmalar oleropin tedavisinin meme kanseri ksenograft ve melanom tümör hacimlerinde önemli bir azalmaya yol açtığını ve Ultraviyole B'nin neden olduğu kanser gelişimini önlediğini göstermiştir. Ayrıca ciltte yara iyileşme sürecini hızlandırdığını göstermiştir. Önemli biyolojik özelliklere sahip fenolik bileşik içeriği zeytinin toplanma zamanına, olgunluk derecesine, çeşidine, yetiştiği toprak ve iklim koşullarına, depolama koşullarına, kurutma ve parçalama gibi ön işlemlere ve ekstraksiyon işlemlerinde kullanılan çözücüye ve ekstraktın konsantre edileceği son hacme bağlı olarak değişmektedir. Bu çalışmada, zeytin yaprağı ekstratlarının transdermal salım sistemlerinde kullanımının incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada ilk olarak, Balıkesir ili Edremit ilçesi Altınoluk bölgesinden toplanan zeytin yaprakları geleneksel yöntemle oda şartlarında kurutularak denge nemi belirlenmiştir. Daha sonra yapraklar etanol ve distile su içerisinde ekstrakte edilmiş ve toplam fenolik içerikleri tayin edilmiştir. Elde edilen ekstraktlar kullanılarak farklı oranlarda sodyum aljinat, κ-kerajin ve hidroksiapatit (HAP) içeren polisakkarit bazlı hidrojel membranlar hazırlanmıştır. Hidrojel membranların in vitro salım çalışmaları Franz difüzyon hücresi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar, hidrojel membranlardan toplam fenol bileşiklerinin salımını, membranların kompozisyonunun etkilediğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Olive leaf attracts the attention of researchers and consumers due to its positive effects on health. It is recognized as the best polyphenol complex with polyphenols such as hydroxytyrosol, tyrosol, caffeic acid and oleropin. Oleropin, which is abundant in unprocessed olive fruits and leaves, is known to be the main phenolic compound in the olive tree. It has been proven by studies that the phenolic fraction extracted from olive leaves, which contains a significant amount of oleropin, has a high antioxidant activity and has strong inhibitory effects against oxidation. Studies have shown that oleropin treatment leads to a significant reduction in breast cancer xenograft and melanoma tumor volumes and prevents the development of Ultraviolet B-induced cancer. It has also shown that it accelerates the wound healing process in the skin. The phenolic compound content, which has important biological properties, varies depending on the harvesting time of the olive, the degree of maturity, variety, soil and climatic conditions, storage conditions, pre-treatments such as drying and crushing, the solvent used in the extraction processes and the final volume in which the extract will be concentrated. In this study, it was aimed to examine the use of olive leaf extracts in transdermal delivery systems. In the study, first of all, olive leaves collected from the Altınoluk region of Edremit district of Balıkesir province were dried using the traditional method at room conditions and the equilibrium humidity was determined. Then the leaves were extracted in ethanol and distilled water and their total phenolic content was determined. Polysaccharide-based hydrogel membranes containing sodium alginate, κ-Carrageenan and hydroxyapatite (HAP) in different ratios were prepared using the obtained extracts. In vitro release studies of hydrogel membranes were performed using a Franz diffusion cell. The results showed that the release of total phenol compounds from the hydrogel membranes was influenced by the composition of the membranes.