Kooperatif oyun teorisi ile uzay çöplüğünün modellenmesi
Modeling space debris with cooperative game theory
  1. Tez No: 732711
  2. Yazar: CANSU ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SIRMA ZEYNEP ALPARSLAN GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu tez çalışması, kooperatif oyun teorisi ile uzay çöplüğünün modellenmesi üzerinedir. İlk olarak, uzay çöplüğünü ile ilgili araştırma yapılmıştır. Daha sonra uzay çöplüğünü temizlemeye yönelik çalışmalar incelenmiş ve kooperatif olan oyun teorsinden bahsedilmiştir. Tez çalışmamızda kooperatif oyun teorisi çözüm yöntemlerinden Shapley değeri, RUN kuralı, Banzhaf değeri, CIS değeri, ENSC değeri gibi özel çözümlerden bahsedilmiştir. Son olarak, uzay çöplüğünün temizlenmesi için stratejiler araştırılmış ve buna bağlı olarak ülkelerin koalisyon yapmaları halinde, çöplük temizleme maliyetlerini azaltıcı senaryolar oyun teorisi kullanılarak modellenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is on modeling space debris with cooperative game theory. First, research on space debris is conducted. Then, studies on cleaning up space debris are examined and cooperative game theory is mentioned. In our thesis, some solution methods such as Shapley value, RUN rule, Banzhaf value, CIS value, ENSC value from cooperative game theory are given. Finally, strategies for cleaning space debris have been researched, and accordingly, scenarios to reduce the debris removal costs have been modeled by using game theory, in case the countries make a coalition.