Impact of carbon border adjustment mechanism on iron-steel and cement sectors in Turkey: A social accounting matrix multiplier analysis
Sınırda karbon düzenleme mekanizmasının Türkiye'deki demir-çelik ve çimento sektörlerine etkisi: Sosyal hesaplar matrisi çarpan analizi
  1. Tez No: 732738
  2. Yazar: AYŞEGÜL KILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBRU VOYVODA, DR. BORA KAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yer Sistem Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 322
Özet
Demir-çelik ve çimento sektörleri, küresel ekonominin temel unsurları ve aynı zamanda önemli miktarda sera gazına sebep olmaktadırlar. Türkiye'deki endüstriyel prosesler ve ürün kullanımı (IPPU) sektörünün en önemli sera gazı emisyon kaynakları, bu iki sektörden kaynaklanan CO2 emisyonlarıdır ve IPPU'nun toplam emisyonlarının yaklaşık dörtte üçünü oluşturmaktadır. IPPU kaynaklı emisyonlar, özellikle Avrupa Yeşil Mutabakatı ve buna eşlik eden sınırda karbon düzenleme mekanizması (SKDM) sonrasında kritik hale gelmiştir. Karbon fiyatlandırmasının ülke ekonomileri üzerindeki etkisi yaygın olarak araştırılsa da Türkiye'de karbon fiyatlandırmasına odaklanan çok az çalışma bulunmaktadır. Bu tezde, öncelikle 2019 yılı Türkiye ekonomisi için güncel bir sosyal hesaplar matrisi (SHM) oluşturuyorum. Sonrasında, SKDM'nin karbon maliyeti ve potansiyel etkilerini SHM çarpan analizi kullanarak araştırıyorum. Sonuçlar, SKDM'nin Türk ihracatçıları üzerindeki karbon maliyetinin, üç farklı karbon fiyatı senaryosu altında (45€-71€-100€/tCO2e), yıllık 1,8-2,8-4 milyar € olarak değiştiğini göstermektedir. SHM çarpan analizinin sonuçları, üç fiyat senaryosu altında ve ücretsiz tahsisat dikkate alınmadığında, demir-çelik ihracatındaki 0,22-0,36-0,50 milyar € düşüşün ekonomi genelinde GSYİH'de 0,17-0,27-0,38 milyar € düşüşe ve toplam çıktıda 0,42-0,67-0,94 milyar € düşüşe yol açtığını göstermektedir., Aynı fiyat seviyeleri ve tahsisat politikası altında, çimento ihracatındaki 0,05-0,08-0,12 milyar € düşüşün ise GSYİH'de 0,06-0,10-0,14 milyar € düşüşe ve toplam çıktıda 0,14-0,22-0,37 milyar € düşüşe yol açtığını göstermektedir. Bu tez ayrıca SKDM kapsamında demir-çelik ve çimento sektörleri için ücretsiz tahsisatın bir değerlendirmesini sunmakta ve sonuçları ücretsiz tahsisat perspektifinden tartışmaktadır.
Özet (Çeviri)
The iron-steel and cement sectors are essential elements of the global economy and also significant greenhouse gas (GHG) emitters. The most important GHG emission sources of the industrial processes and product use (IPPU) sector in Turkey are CO2 emissions from these two sectors, nearly three quarters of total emissions by IPPU. Emissions by IPPU have become critical especially after the European Green Deal (EGD) and the concomitant carbon border adjustment mechanism (CBAM). Although the impact of carbon pricing on national economies are widely researched, there are very few studies that focus on carbon pricing in Turkey. In this thesis, I first construct an up-to-date social accounting matrix (SAM) of the Turkish economy for 2019. Next, I investigate the carbon cost and potential impacts of CBAM by using SAM multiplier analysis. The results show that carbon cost of CBAM on the Turkish exporters, under three different carbon price scenarios (€45-7€1-€100/tCO2e), ranges between €1.8-€2.8-€4 billion annually. The results of SAM multiplier analysis indicate that decrease in iron-steel exports by €0.22-€0.36-€0.50 billion leads to €0.17-€0.27-€0.38 billion decrease in economywide GDP and €0.42-€0.67-€0.94 billion decrease in total output, under the three price scenarios and without considering free allocation. Decrease in cement exports by €0.05-€0.08-€0.12 billion leads to €0.06-€0.10-€0.14 billion decrease in GDP and €0.14-€0.22-€0.37 billion decrease in total output under the same price levels and allocation policy. This thesis also provides an evaluation of free allocation under CBAM for iron-steel and cement sectors and discusses the results from the perspective of free allocation.