Avrupa yeşil mutabakatı kapsamında sınırda karbon düzenlemesinin Türkiye demir-çelik sektörü ihracatına etkileri ve rekabet analizi
The impact of border carbon adjustments under the European green deal on Turkey's iron and steel export sector and competitive analysis
  1. Tez No: 997637
  2. Yazar: VEYSEL ÇAKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKÇE MANAVKAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Toros Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
Özet
AB'nin 2050 karbon nötr hedefiyle hayata geçirdiği Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması (SKDM), Türkiye demir-çelik sektörü için ticari varoluşu etkileyen hayati bir rekabet parametresidir. Bu çalışmada, karbon fiyatlandırmasının teorik temelleri (Pigougil vergiler, Weitzman teoremi) ve 7552 sayılı İklim Kanunu incelenmiş; küresel üretim dinamikleri, teknolojik altyapı ve dış ticaret verileri (2015-2024) analiz edilmiştir.“Toplam Sahip Olma Maliyeti”(TCO) modeliyle kurgulanan senaryolarda maliyet yükü, pazar kaybı riskleri ve rakip ülke (Çin, Hindistan, G. Kore, Birleşik Krallık) karşılaştırmaları yapılmıştır. Araştırma bulguları, SKDM maliyetlerinin karbon fiyatı (80€-100€-150€) ve kapsam senaryolarına göre yıllık 354,2 Milyon Euro ile 2,22 Milyar Euro arasında değişen bir mali yük oluşturacağını; bu maliyetlerin ürün fiyatlarına yansıması durumunda AB pazarındaki ihracat hacminde %9,82 ile %80,01 aralığında bir kayıp yaşanabileceğini ortaya koymuştur. Ayrıca analizler, sektörün hurda bağımlılığı ve AB'nin Atık Sevkiyat Tüzüğü (WSR) kaynaklı riskleri nedeniyle, hammadde fiyatlarındaki %10'luk artışın rekabet avantajını riskli hale getirdiğini, %20'lik artışın ise maliyeti ton başına 57,2 Euro artırarak bu avantajı önemli ölçüde zayıflattığını belirlemiştir. Buna karşın Türkiye; mevcut yapısal kırılganlıklarına rağmen, sahip olduğu düşük karbon yoğunluğu ve lojistik avantajları sayesinde, veri doğrulama süreçlerini (MRV) etkin bir şekilde yönettiği takdirde, özellikle yüksek emisyonlu Çin ve Hindistan gibi rakiplerine karşı maliyet liderliğini koruma potansiyeline sahiptir. Bu çerçevede; AB'ye ihracatta pazar rekabetinin sürdürülebilmesi ve sektörün finansal sürdürülebilirliğinin temini noktasında, Ulusal Emisyon Ticaret Sistemi (ETS) ve Gelir Döngüsü mekanizmalarının etkin ve sağlıklı bir şekilde işletilmesi kritik önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The Carbon Border Adjustment Mechanism (CBAM), implemented by the EU with the 2050 carbon neutral goal, is a vital competition parameter affecting the commercial existence of the Turkish iron and steel sector. In this study, the theoretical foundations of carbon pricing (Pigovian taxes, Weitzman theorem) and the Climate Law No. 7552 were examined; global production dynamics, technological infrastructure, and foreign trade data (2015-2024) were analyzed. In scenarios constructed with the“Total Cost of Ownership”(TCO) model, cost burdens, market loss risks, and competitor country (China, India, S. Korea, UK) comparisons were made. Research findings revealed that CBAM costs would create a financial burden ranging from 354.2 Million Euros to 2.22 Billion Euros annually depending on carbon price (80€- 100€-150€) and scope scenarios; and if these costs are reflected in product prices, a loss ranging from 9.82% to 80.01% could be experienced in export volume in the EU market. Furthermore, analyses determined that due to the sector's scrap dependency and risks originating from the EU's Waste Shipment Regulation (WSR), a 10% increase in raw material prices renders the competitive advantage risky, while a 20% increase significantly weakens this advantage by increasing the cost by 57.2 Euros per ton. On the other hand, despite its current structural fragilities, Türkiye possesses the potential to maintain cost leadership against competitors like high-emission China and India, thanks to its low carbon intensity and logistics advantages, provided it effectively manages data verification processes (MRV). In this context, the effective and healthy operation of the National Emissions Trading System (ETS) and Revenue Recycling mechanisms is of critical importance for sustaining market competition in exports to the EU and ensuring the financial sustainability of the sector.