EU's carbon border adjustment mechanism and its impact on Türkiye's exports to the EU
AB'nin sınırda karbon düzenleme mekanizması ve Türkiye'nin AB ihracatına etkisi
- Tez No: 840307
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF NUROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Türk-Alman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma, AB'nin Yeşil Mutabakat ile getirdiği ticari yükümlülüklerin Türkiye'yi nasıl etkileyeceğini 2018-2021 yılları arasında gerçekleşen Türkiye - AB ticaretini temel alarak göstermeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın odaklandığı ana alan AB'nin Yeşil Mutabakat hedeflerini uygulamada en önemli enstrümanlardan biri olan Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması'nın Türkiye'nin AB'ye olan ihracatına etkisinin analiz edilmesidir. Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması ile AB, ithalat yaptığı ülkelerden gelen demir-çelik, alüminyum, gübre, elektrik, çimento ve hidrojenin üretimi ve ithalatı neticesinde ortaya çıkan karbon emisyonlarının faturalandırılmasını amaçlamaktadır. Bu çalışmada Türkiye'nin AB ile ticaret hacmi ele alınarak TürkiyeAB ticaret dengesi ürün bazlı olarak analiz edilmiş, AB'nin Emisyon Ticaret Sistemi hakkında ayrıntılı bilgi verilerek, Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizmasının getireceği yükümlülükler incelenmiştir. Çalışma bulgularına göre SKDM'ye tabi ürünler Türkiye'nin AB'ye yaptığı toplam ihracatının yaklaşık %10,5'ini oluşturmaktadır. SKDM özellikle elektrik, gübre ve çimento sektörlerinde Türkiye'nin ihracat maliyetlerini önemli ölçüde artıracaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to demonstrate how trade obligations imposed by the EU's Green Deal will affect Türkiye, based on Türkiye-EU trade data from 2018 to 2021. The main focus of this study is to analyse the impact of the Carbon Border Adjustment Mechanism (CBAM), one of the key instruments for implementing the EU's Green Deal objectives, on Türkiye's exports to the EU. With the CBAM, the EU aims to bill carbon emissions resulting from the production and import of goods in iron and steel, aluminium, fertilisers, electricity, cement and hydrogen sectors. In this study, Türkiye's trade volume with the EU has been taken into account, and the product-based analysis of the Türkiye-EU trade balance has been conducted. In this study, detailed information about the EU Emission Trading System has also been provided and the obligations of the Carbon Border Adjustment Mechanism were explained. Our results indicate that the products subject to CBAM account for approximately 10.5% of Türkiye's total exports to the EU. CBAM will significantly increase export costs for Türkiye, especially in the electricity, fertiliser, and cement sectors.