Thucydides's trap at sea: The influence of sea power upon the relationship between rising and hegemonic powers
Denizde Thucydides'in tuzağı: Deniz gücünün yükselen ve hegemon güçler arasındaki ilişkiye olan etkisi
  1. Tez No: 732741
  2. Yazar: NOBUHİDE MERT MATSUMOTO
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE NUR ÇETİNOĞLU HARUNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
21. Yüzyılın başından bu yana, Çin düzenli olarak donanma varlığını arttırmış ve kendine ait bir deniz kimliği belirleme sürecine girmiştir. Bu araştırma Çin'in Amerikan deniz hegemonyasına karşı oluşturduğu örneğe Thucydides'in Tuzağı perspektifinden yaklaşacaktır. Araştırma, Atina ve Sparta, Fransız Üçüncü Cumhuriyeti ve Büyük Britanya, Alman İmparatorluğu ve Büyük Britanya, Japon İmparatorluğu ve Amerika Birleşik Devletleri ve Sovyetler Birliği ile Amerika Birleşik Devletleri tarihi örneklerini kullanarak yükselen güçlerin kendilerini hata yapmaya iten deniz kimliğini nasıl oluşturduğunu anlayacaktır. Bu araştırma çoklu-vaka metodunu kullanarak denizde ki Çin ve ABD rekabetini anlamaya çalışacaktır. Yine tümevarım yöntemiyle tarihte ki Thucydides'in Tuzağı sorununu oluşturacak, tümdengelim yöntemiyle de bu sorunu günümüz Çin örneğinde test edecektir. Bu araştırma Alfred Thayer Mahan'ın altı ulusal karakter tespitini bir ortak deniz kimliği ve deniz stratejisi çerçevesi geliştirmek için kullanacaktır. Sonrasında Julian S. Corbett'in oluşturduğu çerçeveyle deniz güçlerinin bu güçleri birbirine karşı denizde nasıl kullandığını ve bu durumun bu ilişkiyi nasıl etkilediğini açıklayacaktır. Sonrasında bu araştırma, günümüz Çin'in ulusal karakterinin ve büyük stratejisinin, nasıl Çin denizcilik stratejisini ve kimliğinin oluşmasında etkili olduğuna odaklanacaktır. Bu araştırma aynı zamanda ABD ve günümüz Çin denizcilik stratejisinin ve deniz kimliğinin nasıl birbirine karşı geliştiğini ve diğer yükselen ve hegemon güçlerin tarihte karşılaştığı hatalardan kaçınabilip kaçınamayacağını ortaya koyacaktır.
Özet (Çeviri)
Since the start of the 21st Century, China entered into a process of a naval build-up and formulating a naval identity. This research will try to approach the case of China against the American maritime hegemony from the lenses of Thucydides's Trap. It will use five historical cases of Athens and Spartans, French Third Republic and Britain, Imperial Germany and Britain, Imperial Japan and the US, and the Soviet Union and the US to understand how rising powers formulated a naval identity and which led them to suffer from the mistakes that they made. This research will use multiple-case study methods to understand a single case of China and the US rivalry at sea. It will use inductive methods to first create a Thucydides's Trap problem in history and then will use deductive one to understand the contemporary case of China. It will use Alfred Thayer Mahan's six national characteristics and Julian S. Corbett's maritime strategy theories to create a framework of how maritime powers form a maritime strategy and identity. Then it will analyse Chinese national character, grand strategy, and how it formulates Chinese maritime strategy and naval identity. This research ends with defining eight common mistakes that are done by either rising or hegemonic powers, or even by both. This research will also show how China and the US maritime strategies and naval identities developed against each other and whether they could avoid the previous mistakes that other rival rising and hegemonic powers made.