Antik helen tarihyazımında vosporos, vizandion ve halkidon fragmanları
Fragments of vosporos, vizandion and halkidon in classical greek historiography
  1. Tez No: 901479
  2. Yazar: İRİNİ ABACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAMIK SİNAN TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstanbul Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İstanbul Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
“Antik Helen Tarihyazımında Vosporos, Vizandion ve Halkidon Fragmanları”adlı yüksek lisans tezi üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde İrodotos ve Tukididis, ikinci bölümde Stravon ve üçüncü bölüm de de Ksenofon, Rodoslu Apollonios, Apollodoros ve Sicilyalı Diodoros'un eserleri ele alınmıştır. Tezin amacı yukarıda bahsi geçen klasik Helen tarihçi ve coğrafyacıların eserlerinde Vosporos, Vizandion ve Halkidon ile ilgili bölümlerin belirlenmesi ve tercüme edilerek Türkçe bir kaynak olarak hazırlanması olmuştur. Bu çerçevede, Milattan önce yaşamış olan İrodotos, Tukididis, Ksenofon, Rodoslu Apollonios, Apollodoros ve Sicilyalı Diodoros adlı tarihçilerin ve coğrafya bilimiyle ile ilgili çalışmalar yapmış olan Stravon'un eserlerinin orijinal antik Helen dilinde yazılmış olan metinleri incelenmiş ve ilgili bölümler Türkçeye çevrilmiştir.
Özet (Çeviri)
The master's thesis titled“Fragments of Vosporos, Vizandion and Halkidon in Classical Greek Historiography”consists of three parts. In the first part, the works of Herodotus and Thucydides, in the second part, Strabo, and in the third part, the works of Xenophon, Apollonios of Rhodes, Apollodoros and Diodoros of Sicily are discussed. The aim of the thesis was to identify and translate to Turkish the sections related to Vosporos, Vizandion and Halkidon in the works of classical Greek historians and geographers with the ultimate goal to form a Turkish source for research. In this context, the original ancient Greek texts of historians Herodotus, Thucydides, Xenophon, Apollonios of Rhodes, Apollodoros and Diodoros from Sicily as well as the work of Strabo the geographer (all lived BC) were examined and the relevant chapters were translated into Turkish.