Kurumlar Vergisi Kanununda yurtdışı iştirak hissesi satış kazançları istisnası
The exemption of foreign substantial shareholding sales earnings in Corporate Tax Law
- Tez No: 732742
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
“Kurumlar Vergisi Kanunu'nda Yurtdışı İştirak Hissesi Satış Kazançları İstisnası”konulu yüksek lisans tezi çalışmamızda esas olarak Kurumlar Vergisi Kanununda bir vergi harcaması olan istisna konusunda getirilen kanuni düzenlemelerin amacı ve şartlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Yurtiçi ve yurtdışından elde edilen kurum kazançlarının hangi durumlarda istisnalardan yararlanabileceği konusu açıklanırken çifte vergilendirme sorunu ele alınarak uluslararası vergilendirme ilkeleri ışığında uygulanan istisnalar vergide genellik ilkesi boyutunda değerlendirilmiş, aynı kaynaktan elde edilen kazancın farklı kurumlar bünyesinde vergilendirilmesi olarak tanımlanan çifte vergilendirmenin detaylı olarak araştırılması ve önlenebilmesi için yapılan bu düzenleme sonrasında uygulamada karşılaşılabilecek özellikli durumların tüm yönleriyle araştırılması hedeflenmiştir. 5520 Sayılı Kurumlar Vergisi Kanununda düzenlenen istisnalardan yurtdışı iştirak hissesi satış kazancı istisnasının uygulanabilirliğinin değerlendirilmesinin öncelikle iştirak kavramının açıklanması ile mümkün olabileceği düşünülmektedir. Bu bağlamda iştiraklerin amacı ve kapsamı açıklanarak şirketlerin neden iştirak ettikleri konusu araştırılmış, iştirak kazançları ve iştirak hissesi satış kazançları istisnalarının uygulanabilmesi için gerekli olan şartların neler olduğu incelenmiş, iştirak kavramının benzer kavramlardan farklılığı, Türk mevzuatındaki yeri açıklanmıştır. Genel anlamda iştirak kavramının açıklanması sonrasında Danıştay Kararları, özelgeler ve örnekler ışığında yurtdışı iştirak hissesi satış kazancı istisnası düzenlemesi irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In our master's thesis which is titled“The Exemption of Substantial Shareholding Sales Earnings in Corporate Tax Law”, it is essentially aimed to analyze the purpose and conditions of the legal regulations regarding 'exception', which is a tax expenditure in the Corporate Tax Law. While explaining the issue of in which cases the corporate earnings obtained from domestic and abroad can benefit from the exceptions, the exceptions which are applied in the light of international taxation principles were evaluated in terms of the generality principle in taxation by considering the double taxation problem. It is aimed to investigate all aspects of the special situations that may be encountered in practice after this regulation was made in order to investigate in detail and prevent double taxation, which is identified as the taxation of the income that is obtained from the same source within different institutions. It is thought that evaluating the applicability of the foreign substantial shareholding sales earnings exemption, which is one of the exceptions regulated in the Corporate Tax Law No. 5520, is possible by firstly explaining the concept of participation. In this context, by explaining the purpose and scope of the affiliates, the reason why the companies participate was researched; the conditions required for the application of the subsidiary income and substantial share sales earnings exemptions were examined; the difference of subsidiary from similar concepts and its place in Turkish legislation are explained. After explaining the concept of participation in general terms, the regulation of foreign substantial share sales earnings exemption was examined in the light of the Council of State Decisions, rulings and examples.