Platon'da demokratia kavramı
Plato's concept of demokratia
- Tez No: 287673
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK AKYOL, PROF. DR. BEDİA DEMİRİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bu çalışmada demokratia (demokrasi) kavramının Eski Yunan'da nasıl bir eylem ve düşünce alanı bulduğu Platon'un Devlet, Devlet Adamı, Yasalar diyalogları temel alınarak araştırılmıştır. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, demokratia'nın etimolojisi üzerinde kısaca durulmasının yanı sıra, Platon'un demokrasiye ilişkin kaygılarını daha iyi anlayabilmek için, Eski Yunan'ın demokrasi anlayışı ele alınmıştır. İkinci bölümde ise Platon'un demokratia anlayışını temellendirmek amacıyla, demokratia'nın dayanakları olan siyaset, devlet felsefesi üzerinde durularak Platon'un devlet, hukuk, toplum görüşlerine yer verilmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise demokratia kavramı irdelenerek Platon'un demokratia eleştirisinin temelleri ele alınıp tartışılmıştır. Bu bölümde demokratik yönetimin bilgisinin Eski Yunan'da sofistler aracılığıyla yayılımı dikkate alınarak demokratik retoriğin eleştirisi ve Thukydides'in `Peloponnessos Savaşları' adlı eserinde yer verdiği Perikles'in `Cenaze Töreni Söylevi' göz önünde bulundurularak Platon'un Meneksenos diyaloğu ele alınmış ve son olarak da demokratia ile paideia arasındaki ilişki gösterilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın sonunda, Platon'un söz konusu temel diyalogları dikkate alındığında onun ilk başta antidemokrat bir anlayış içerisinde olduğu anlaşılmakla birlikte, aslında onun demokrasi ya da demos düşmanı değil de bazı demagogosların düşmanı olduğu görüşüne varılmıştır. Bu görüş doğrultusunda Platon'un, demokratia kavramını ontolojik, epistemolojik ve ethik açıdan değerlendirdiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the concept of demokratia (democracy) in Ancient Greece, analyzing how kind of a space of action and thought this concept has filled, based on the Plato?s dialogues Republic, Statesman and Laws. My study consists of three chapters. In the first chapter the apprehension about democracy in Ancient Greece is handled in order to have a better understanding of Plato?s worries about democracy, as well as a short survey of the etymology of demokratia. In the second chapter is given place to Plato?s thoughts about state, justice and society, pointing on the philosophy of politics and state as the bases of demokratia, in order to establish the Plato?s demokratia concept. The third and the last chapter handles and discusses the bases of Plato?s critic of demokratia, researching on the concept of demokratia. This chapter handles the critic of democratic rhetoric, paying attention to the spreading of the knowledge of democratic governance by sophists in Ancient Greece, and Plato?s dialogue Meneksenos, considering the ?Funeral Oration? of Pericles in Thucydides? work `Peloponnesian Wars?, and finally tries to demonstrate the relation between demokratia and paideia. At the end of this study is concluded that Plato wasn?t actually an enemy of democracy or demos but he was an enemy of some demagogos, although it is obvious that he had first an antidemocratic view in the fundamental dialogues given. In respect of this view it is concluded that Plato has evaluated the concept of demokratia with ontological, epistemological and ethical aspects.