Sıçanlarda valproik asit ile oluşturulan akciğer ve böbrek hasarına Moringa oleifera'nın etkileri
Effects of Moringa oleifera on valproic acid induced lung and kidney injury in rats
  1. Tez No: 732756
  2. Yazar: UMAR FARUK MAGAJI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REFİYE YANARDAĞ, PROF. DR. ÖZLEM SAÇAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Valproat, kısmi ve jeneralize nöbetlere karşı kullanılan birinci basamak geniş spektrumlu bir anti-epileptik ilaçtır. Etkinliğine ve yaygın kullanımına rağmen, uzun süreli uygulama, valproatın neden olduğu oksidatif stresin eşlik ettiği histolojik hasarlar, antioksidan sistemin bozulması ve toksik metabolitlerin birikmesi nedeniyle çoklu organ hasarına neden olur. Moringa oleifera, ekonomik ve terapötik faydaları nedeniyle halk arasında“mucize ağaç”olarak bilinir. Bitki yaprakları, vitaminler, mineraller, kükürt içeren amino asitler ve flavonoidler bakımından zengin olup bitkiye farmakolojik potansiyeller kazandırır. Bu çalışmada, Moringa yapraklarının valproat kaynaklı akciğer ve böbrek hasarı üzerindeki etkileri araştırıldı. Sprague Dawley dişi sıçanları; Grup I: kontrol (15 gün boyunca %0.9 NaCl verilen n=8), Grup II: Moringa grubu (15 gün boyunca %70 etanollü ekstre 0.3 g/kg/gün; n=15), Grup III: valproat grubu (15 gün boyunca 0.5 g/kg/gün valproat verilen; n=8), Grup IV: valproat + Moringa verilen grup (benzer dozlarda valproat ve Moringa verildi; n=15) olmak üzere dört gruba ayrıldı. Ön altıncı günde aç bırakılan sıçanlar anestezi altında sakrifiye edildi. Kalp kanları alındı. Akciğer ve böbrek dokuları alınarak %0.9 NaCl içerisinde deney gününe kadar -78 C de saklandı. Kanlardan elde edilen serum örneklerinde ürik asit, üre ve miktarı tayin edildi. Valproat grubunda serum üre ve ürik asit düzeylerinin arttığı saptandı. Doku örneklerinde, glutatyon ve toplam antioksidan miktarlarının azaldığı, lipid peroksidasyonu, protein karbonil, siyalik asit, reaktif oksijen türleri, nitrik oksit, tümör nekroz faktör alfa, interlökin-6 seviyeleri, arginaz, miyeloperoksidaz ve paraoksonaz aktivitelerinin arttığı, antioksidan enzimlerin aktivitelerinin azaldığı tespit edildi. %70'lik etanollü Moringa ekstresinin valproat grubuna uygulanması, çeşitli antioksidan ve terapötik özellikleri aracılığıyla valproatın neden olduğu bu biyokimyasal bozulmaları düzelttiği saptandı.
Özet (Çeviri)
Valproate is a first-line broad-spectrum anti-epileptic drug used against partial and generalised seizure. Despite its efficacy and wide usage, long term administration causes multiple organ damage, due to valproate induced oxidative stress accompanied by histological damages, disruption of the antioxidant system and accumulation of toxic metabolites. Moringa oleifera is popularly known as the ''miracle tree'' due to its plethora of economic and therapeutic benefits. The plant leaves are rich in vitamins, minerals, sulphur containing amino acids and flavonoids, which confer to it pharmacological potentials. In the present study, the effects of Moringa leaves on valproate induced lung and kidney injury was investigated. Sprague Dawley female rats were divided into four groups; Group I: control (given %0.9 NaCl; n=8), Group II Moringa group (given 0.3 g/kg/day of 70% ethanol extract of Moringa extract for 15 days; n=15), Group III: valproate group (given 0.5 g/kg/day for 15 days; n=8), Group IV: valproate + Moringa administered group (given similar doses of valproate and Moringa; n=15). Biochemical analysis revealed elevated levels of serum urea and uric acid in the valproate group. Glutathione and total antioxidant status were depleted, lipid peroxidation, protein carbonyl, sialic acid, reactive oxygen species, nitric oxide, tumour necrosis factor alpha, interleukin-6 levels, arginase, myeloperoxidase and paraoxonase activities were elevated, while activities of antioxidant enzymes were disrupted. The administration of Moringa to the valproate group mitigated these valproate induced biochemical defects via its diverse antioxidant and therapeutic properties.