Sıçanlarda valproik asit ile oluşturulan mide hasarına karşı Moringa oleifera'nın etkisi
Effects of Moringa oleifera against valproic acid-induced gastric damage in rats
  1. Tez No: 686989
  2. Yazar: SYHEJLA MIFTARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REFİYE YANARDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Valproik asit (VPA, 2-propil pentanoik asit) geniş spektrumlu antiepileptik bir ilaçtır. Uzun süreli kullanımı ve alınan doza bağlı olarak gastrointestinal sistemde mide bulantısı, iştahsızlık, anoreksi, karın ağrısı, kusma ve diyare gibi bozukluklara neden olur. Ayrıca VPA kullanan kişilerde kansızlık, titreme, kilo alımı, saç dökülmesi, pankreatit, karaciğer toksisitesi, hipotermi gibi yan etkiler ortaya çıkmaktadır. VPA serbest radikal üretimini arttırarak doku ve organlarda hasara neden olmaktadır. Moringa oleifera Lam., çok amaçlı kullanımı olan Moringaceae familyasına ait bir bitkidir. Afrika ve Asya'da yaygın olarak gıda, gıda takviyesi, halk ilacı ve barınak kaynağı olarak kullanılır. Bu bitki yara iyileştirici, iltihap ve ülser, astım, diyabet, sıtma, karaciğer ve böbrek komplikasyonları tedavisinde kullanılmaktadır. Bu çalışmada sıçanlarda VPA ile oluşturulan mide hasarına karşı moringa yaprak ekstresinin koruyucu etkileri incelenmiştir. Çalışmamızdan elde edilen sonuçlara göre moringa yaprak ekstresinin VPA ile oluşturulan mide hasarına karşı koruyucu etki gösterdiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Valproic acid (VPA, 2-propyl pentanoic acid) is a broad-spectrum antiepileptic drug. Depending on its long-term use and the dose taken, it causes disorders in the gastrointestinal tract such as nausea, loss of appetite, anorexia, abdominal pain, vomiting and diarrhea. In addition, side effects such as anemia, chills, weight gain, hair loss, pancreatitis, liver toxicity, hypothermia occur in people using VPA. VPA increases the production of free radicals, causing damage to tissues and organs. Moringa oleifera Lam., it is a plant belonging to the family of Moringaceae with multipurpose use. It is widely used in Africa and Asia as a source of food, food supplements, folk remedies and shelter. This plant is used as a wound healer, in the treatment of inflammation and ulcers, asthma, diabetes, malaria, liver and kidney complications. In this study, the protective effects of moringa leaf extract against stomach damage caused by VPA in rats were investigated. According to the results obtained from our study, it was concluded that moringa leaf extract