Rusya Federasyonu'nun dağlık alan yönetim modeli: Kuzey Kafkasya Özerk Cumhuriyetleri
The mountainous area administration model of the Russian Federation: Autonomous Republics of the North Caucasus
  1. Tez No: 732768
  2. Yazar: ZEYNEP ALİYAROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZERRİN TOPRAK KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Dağlık alanlar dünya yüzeyinin % 24 'ini kaplamakta olup, dünya nüfusunun yaklaşık % 26'sine ev sahipliği yaparken, dünya nüfusunun % 50'den fazlası dolaylı olarak dağ kaynaklarına bağlıdır. Ancak, günümüzde dağ ekosistemlerinin ve hizmetlerinin işleyişi büyük tehdit altındadır. Dünyada dağlık alanların sürdürülebilirliğini sağlamak için, etkili dağlık alan yönetim sistemlerini geliştirmek dünyamız, ekosistemleri ve insanlık için de hayati öneme sahiptir. Bu çalışma Rusya Federasyonu'nun dağlık alan yönetim modelinin incelenmesini, Türkiye için örnek olabilirliğini sorgulamayı amaçlamaktadır. Rusya'nın dağlık alan yönetim sistemi modeli, nasıl işletildiği ve işlevselliği sorusunu cevaplamak üzere, tez girişini takiben üç bölümden oluşmaktadır. Birinci Bölümde: dünya dağlık alanları ile ilgili genel tanımlar ve bilgiler ile Kuzey Kafkasya Federe Bölgesi'nin Özerk Cumhuriyetleri hakkında genel coğrafi bilgiler verilmektedir. İkinci Bölümde federal ve yerel dağ yasaları iki kısımda olmak üzere Rusya Federasyonu'nun dağlık alan yönetiminin hukuki yapısı incelenmiştir. Üçüncü Bölümde; Kuzey Kafkasya Özerk Cumhuriyetlerinin sosyo-ekonomik göstergelerine dayanarak bölgesel eşitsizlik ve dağlık alan bölgeleri sağlamlaştırma ilişkisi incelenmiştir. Tez çalışması, genel değerlendirme, sonuç ve Rusya modelinin Türkiye'de uygulanabilirliği analizlerini içermektedir. Bir bütün olarak tez Rusya Federasyonu'nun dağlık alan özelinde yönetim modelini inceleyerek, örnek ülke olarak, çalışmalarının tecrübesinden yararlanmak amacını taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Mountainous areas cover 24% of the earth's surface on a global scale and host approximately 26% of the world's population, while more than 50% of the world's population is indirectly dependent on mountain resources. Today, the functioning of mountain ecosystems and services is under great threat. Therefore, it is of vital importance for our world, ecosystems and humanity to develop effective mountain area management systems in order to ensure the sustainability of mountain areas in the world. This study aims to research and present the mountainous area management model of the Russian Federation. To answer the question of whether Russia has a mountainous area management system, if so, what is its structure and how it works, the thesis consists of three sections following the introduction part. In the first part, general definitions and information about the mountainous areas of the world are given, as well as general geographical information about the Autonomous Republics of the North Caucasus Federated Region, in the second part, the legal structure of the Russian Federation's mountainous area administration is examined in two parts. In the third section, regional inequality and mountain area relationship is examined based on the socio-economic indicators of North Caucasus Autonomous Republics. Working overall assessment, the results of which concludes with a discussion of the applicability Russian model in Turkey. This whole study is to examine the Russian Federation's system and present its useful experiences as an example for every mountain country.