Mikro ödeme yöntemlerinin tüketici davranışlarına olan etkisinde kuşakların farklılaştırıcı etkisi: Video oyunları sektöründe Y ve Z kuşakları üzerinde bir araştırma
Moderator role of generations on the effect of microtransactions on consumer behavior: A research on Y and Z generations in the video game industry
- Tez No: 732774
- Danışmanlar: DOÇ. DR. H. ANIL DEĞERMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Tüm video oyunlarının ekonomik modelleri içerisinde bulunan mikro ödemeler, video oyun sektörünün en önemli araçlarından biridir. Bu çalışmanın amacı, video oyunlarında mikro ödemelerin satın alma niyetine etkisinde kuşakların farklılaştırıcı etkisini araştırmaktır. Literatür incelendiğinde bu ilişkinin ulusal ve uluslararası alanda ele alınmadığı görülmüştür. Literatürdeki bu boşluğu doldurmak, araştırmanın özgünlüğünü ortaya koyacaktır. Araştırmanın örneklemini İstanbul, Ankara veya İzmir'de yaşayan ve kartopu örnekleme yöntemiyle ulaşılan 307 oyuncu oluşturmaktadır. Araştırma verileri, yüz yüze ve çevrimiçi olarak anket yöntemiyle toplanmıştır. Bu veriler SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Analizde; açımlayıcı faktör analizi, güvenilirlik analizi, korelasyon analizi, regresyon analizi ve ANOVA analizi kullanılmıştır. Bulgular, video oyunlarındaki mikro ödemelerin satın alma niyeti üzerindeki etkisinde; kuşakların istatistiksel olarak anlamlı bir etkisinin olmadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Microtransactions, which are among the monetization models of almost all video games, are one of the most important tools in the video game industry. The purpose of this study is to research the moderator effect of generations on the effect of microtransactions on purchase intention. Examined literature shows, that this relationship has not been addressed in the international area. Filling this gap in the literature will constitute the originality of the research. The sample of the research was selected from 307 people living in Istanbul, Ankara, or Izmır using the snowball sampling method. Research data were collected face to face and online by the survey. The data were analyzed using the SPSS software. Exploratory factor analysis, reliability analysis, correlation analysis, regression analysis, and ANOVA analysis were applied to the data. The findings of this research show; that generations do not have a statistically significant effect on the effect of microtransactions on purchase intention.