Marka yönetiminde stratejik marka konumlandırmanın önemi ve bileşenleri: Volvo örneği
The importance and components of strategic brand positioning in brand management: The Volvo case
- Tez No: 732773
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Günümüzde teknoloji alanında yaşanan gelişmeler ve artan pazar rekabeti, işletmeleri tüketici istek ve ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik stratejiler belirleyerek, marka konusunda farklılaşmayı zorunlu kılmıştır. Bu yüzden işletmelerin en önemli sorunlarından biri markayı tüketici zihninde nasıl konumlandıracağıdır. Rakip sayısının artması işletmelerin günümüzde ayakta kalabilmesini zorlaştırıyor. Fiyat, ambalaj veya şekil değişikliği gibi farklılaştırıcılar, şirketlerin giderek daha fazla benzer olan ürünleriyle piyasada rakiplerin önüne geçebilmeleri artık yeterli görülmemektedir. Bu durum tüketicilerin markayı pazardaki ürünlerden farklılaştırmasına olanak sağlayacak başarılı bir marka imajı için konumlandırmanın ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Çalışmada marka yönetimi, konumlandırma ve ilgili kavramlar detaylı olarak incelenmiştir. Uygulama kısmında marka yönetiminde stratejik marka konumlandırma örneği olarak Volvo markasının tüketicinin zihninde nasıl ''güvenli'' otomobil markası görünümü yarattığı araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, developments in the field of technology and increasing market competition have made it necessary for businesses to differentiate about brands by determining strategies to meet consumer demands and needs. Therefore, one of the most important problems of businesses is how to position the brand in the minds of consumers. The increase in the number of competitors makes it difficult for businesses to survive today. Differentiators such as price, packaging or shape change are no longer considered sufficient for companies to be able to get ahead of their competitors in the market with their increasingly similar products. This shows how important it is to position the brand for a successful brand image that will allow consumers to differentiate the brand from the products in the market. In the study, positioning and related concepts were examined in detail. In the application part, as an example of Positioning, how the Volvo brand creates a“safe”car brand image in the mind of the consumer is investigated.